Zlepione komórki krwi w świetle naczynia krwionośnego

Zakrzepica – najważniejsze informacje

Zdrowie lip 18, 2023 Brak komentarzy

Zakrzepica to choroba, która może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Jest szczególnie niebezpieczna dla osób w wieku powyżej 65. roku życia oraz dla osób po przebytym zawale serca lub udarze mózgu. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, czym objawia się zakrzepica, dlaczego jest niebezpieczna dla zdrowia oraz jakie są metody jej leczenia. W tym artykule zostaną omówione wszystkie najważniejsze informacje. 

Czym jest zakrzepica?

Zakrzepica to stan patologiczny, w którym w naczyniach tworzą się skrzepliny krwi. Powstają one w wyniku zlepienia się ze sobą płytek krwi, które mogą gromadzić się w miejscu uszkodzenia ściany naczynia lub w wyniku zwiększonej skłonności do krzepnięcia. Jeśli skrzeplina dostanie się do tętnicy płucnej, może spowodować zator i być bezpośrednim zagrożeniem dla życia człowieka. Istnieje wiele czynników, które zwiększają ryzyko wystąpienia zakrzepicy, w tym wiek, palenie, złamania kości, otyłość, czas połogu, choroby serca i nadciśnienie.

Jakie objawy daje zakrzepica?

Główne objawy zakrzepicy żył głębokich to ból, obrzęk i zaczerwienienie kończyny, na której skrzep się tworzy. Należy pamiętać, że podobne objawy występują również w żylakach i niewydolności krążenia, dlatego niezbędne są badania przeprowadzone przez lekarza.

Jak leczyć zakrzepicę?

W leczeniu zakrzepicy stosuje się leczenie farmakologiczne, w tym leki przeciwzakrzepowe na receptę o różnych mechanizmach działania. Leczenie polega na zmniejszaniu agregacji płytek krwi i zapobieganiu tworzenia się skrzeplin. W uzasadnionych przypadkach można też stosować doraźne metody profilaktyczne, przyjmując dostępny bez recepty lek z kwasem acetylosalicylowym w odpowiedniej dawce.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *