Kobieta cierpiąca na katar sienny siedzi wśród roślin z chusteczką hugieniczną.

Katar sienny – co to takiego, jakie ma objawy i jak go wyleczyć?

Zdrowie lut 14, 2023 Brak komentarzy

Czy słyszałeś kiedyś o katarze sennym? Możliwe, że nawet jeśli go nie miałeś, to wiesz, czym jest. Katar senny to stan zapalny błon śluzowych nosa i spojówek oczu, który jest wywoływany przez alergeny, takie jak pyłki roślin, sierść zwierząt, kurz domowy lub pleśń. Jest to jedna z najczęstszych chorób alergicznych, z którą spotyka się wielu ludzi. W niniejszym artykule omówimy szczegółowo, czym jest katar senny, jakie ma objawy i jak go wyleczyć.

Czym jest katar sienny?

Katar sienny to najpowszechniejsza alergia sezonowa. Występuje u 30 aż 60% osób i może być bardzo uciążliwa podczas wiosennych miesięcy. Objawy kataru siennego obejmują m.in. kichanie, zatkany nos, łzawienie oczu, drapanie w gardle, kaszel i wysypkę na skórze. Zazwyczaj objawy zaczynają się po tym jak organizm ulega nasilonej reakcji alergicznej na pojawienie się pyłków roślin w powietrzu. Chociaż może to być irytujące i uciążliwe, kataru siennego można łatwo skontrolować i złagodzić objawy przy użyciu leków przeciwhistaminowych. Możliwe jest także zapobieganie katarowi sinnemu poprzez unikanie pyłków roślin, ograniczanie wychodzenia z domu w okresie występowania, a nawet zamontowanie nawilżacza i oczyszczacza powietrza w pomieszczeniach.

Jakie objawy ma katar sienny?

Katar sienny jest powszechną dolegliwością, która wiąże się z uczuleniem na pyłki traw i drzew. Niestety, często może przysparzać znacznych problemów zdrowotnych. Objawy, jakie ta alergia wywołuje, są wyraźne i dosyć charakterystyczne. Głównymi symptomami są kichanie, ból promieniujący od nosa do głowy, łzawienie oraz uczucie ucisku w klatce piersiowej. Innymi objawami są drapanie w gardle, świąd i podrażnienie skóry oraz naczyniaki na twarzy. W przypadku bardziej nasilonego alergicznego nieżytu nosa możliwe jest wystąpienie swędzenia w uszach, pojawienie się trudności z oddychaniem, a także przekrwienie błony śluzowej nosa i gardła czy uczucie zmęczenia. U większości chorych występuje przekrwienie spojówek, obrzęk powiek i widoczne bardzo powiększenie żył w okolicy skroniowej. Nieleczone objawy mogą powodować komplikacje, dlatego też konieczna jest konsultacja lekarska.

Jak skutecznie leczyć katar sienny?

Leczenie kataru siennego ma na celu przede wszystkim ograniczyć objawy. Najskuteczniejszą i najczęściej stosowaną metodą jest terapia przy pomocy leków wziewnych, w tym sprayów lub tabletek, które zawierają inhibitory kalcyneuryny, takie jak budesonid lub cetyryzyna. Można też stosować leki przeciwalergiczne, jak leki zatokowe, w tym loratadynę i desloratadynę. Innym sposobem leczenia są leki przeciwhistaminowe, które łagodzą objawy przeszkadzania w oddychaniu, kichaniu i łzawieniu oczu. Leki te mogą być przyjmowane doustnie lub w postaci kropli do nosa. W niektórych sytuacjach i przy nasilonych objawach wskazane może być podawanie kortykosteroidów, choć lekarz prowadzący musi ocenić, czy jest to konieczne. Aby pomóc zarządzać katarem sennym, ważne jest również wdrożenie zachowań prewencyjnych, takich jak czyste powietrze w pomieszczeniach, w których człowiek przebywa często, i unikanie ekspozycji na alergeny.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *