Dłonie obejmujące drukowaną grafikę przedstawiającą macicę.

Rak szyjki macicy – jakie fakty trzeba znać?

Zdrowie sty 09, 2024 Brak komentarzy

Nowe badania i technologie umożliwiają lepszą diagnozę raka szyjki macicy, jednak wielu ludzi wciąż nie wie, z czym wiąże się ten rodzaj raka i jakie są jego czynniki ryzyka. Dlatego też postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej temu zagadnieniu i przedstawić najważniejsze fakty na temat raka szyjki macicy. W tym artykule omówimy jego przyczyny, objawy i metody leczenia.

Czym jest rak szyjki macicy?

Rak szyjki macicy to nowotwór będący na szczycie listy najczęstszych przyczyn zgonów z powodu raka u kobiet. Choroba dotyka kobiety w całym świecie, a jej skuteczne leczenie zależy od szybkiego wykrycia. Rak rozwija się w tkance, która wyścieła szyjkę macicy. Rak szyjki macicy jest najczęściej diagnozowany u kobiet w wieku od 35 do 44 lat, przy czym średni wiek rozpoznania wynosi 50 lat.

Warto wykonać badanie cytologiczne co najmniej raz w roku, aby wykryć wczesne objawy raka szyjki macicy. Podstawą są też procedury badające czynniki zwiększające ryzyko rozwinięcie raka takie jak HPV (Human Papillomavirus). Leczenie zależy od stadium raka, stopnia zaawansowania, wieku pacjentki i wielu innych czynników. Terapia może obejmować chirurgię, radioterapię, chemioterapię lub kombinację każdej z wymienionych metod. Istotne jest, aby myśleć przyszłościowo, przestrzegać regularnych kontroli profilaktycznych i zapoznać się z objawami, które mogą pomóc wykryć chorobę we wczesnym stadium.

Jakie objawy ma rak szyjki macicy?

Rak szyjki macicy jest drugim co do częstości pojawiania się nowotworem złośliwym u kobiet. W początkowym stadium objawy tego typu nowotworu mogą być niezauważalne, dlatego tak ważna jest regularna kontrola ginekologiczna.  Do najczęściej występujących objawów należą nietypowe wodniste lub krwawe plamienia przed lub po miesiączce, ból podczas stosunku, bardziej obfite miesiączki, uczucie pełności w podbrzuszu, silny ból w miednicy, Jak widać lista jest dość długa, dlatego, gdy niepokojący objaw zostanie zauważony przez pacjentkę, ważne, by skonsultować się z lekarzem, który wykona dodatkowe badania, aby wykluczyć raka lub w przeciwnym razie przekazać dalsze wytyczne leczenia.

Jak długo można żyć z rakiem szyjki macicy?

Rak szyjki macicy jest jedną z najczęściej występujących chorób nowotworowych u kobiet. Odpowiedź na pytanie, jak długo można żyć z rakiem szyjki macicy, jest bardzo złożona i zależy od wielu czynników. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli schorzenie zostanie wykryte i właściwie leczone we wczesnym stadium, wówczas na ogół rokowania są bardzo dobre. Pacjentki, u których doszło do stadium 4 lub 5 raka szyjki mają znacznie obniżoną szansę na przeżycie 5 lat. W przypadku przerzutów odległych wynosi ona około 17%. O tym, jak długo leczenie będzie skuteczne, decydują głównie typ raka, stadium i charakterystyka guza, a także stopień zaawansowania procesu chorobowego w chwili diagnozy. Wyniki wczesnego leczenia są na ogół dobre i odsetek przeżywalności może sięgać ponad 90%. Oznacza to, że znaczna większość pacjentek jest w stanie przeżyć minimum 5 lat. Innymi słowy, wczesne wykrycie i właściwa terapia są kluczowymi czynnikami odpowiedzialnymi za przebieg choroby i statystykę przeżywalności.

Jak się leczy raka szyjki macicy?

Leczenie raka szyjki macicy zależy od typu i stadium choroby. Często w celu zwiększenia skuteczności zalecana jest terapia złożona łącząca zarówno leczenie chirurgiczne, jak i chemioterapię. Przed leczeniem przeprowadzana jest procedura diagnostyczna, aby określić rodzaj i zaawansowanie choroby. Operacja polega na usunięciu nowotworu z marginesem tkanek i węzłami chłonnymi. W leczeniu raka szyjki macicy wykonuje się również histerektomię, czyli usunięcie macicy i otaczających ją struktur. Badania wykazały, że operacja jest skutecznym i najczęściej stosowanym leczeniem raka prostaty.

Kolejnym sposobem leczenia może być radioterapia w zależności od zaawansowania choroby. Ten rodzaj leczenia obejmuje kilka sesji napromieniowania, które mają na celu ograniczenie i eliminację komórek nowotworowych. Natomiast chemioterapia może być zalecana w przypadku leczenia uzupełniającego operację chirurgiczną. Ostateczny wybór metody leczenia zależy od postawy obecnego stanu chorego, a szczegółowa ocena lekarza pomaga ustalić jak najlepszy plan leczenia dostosowany do pacjenta.

 

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *