Zapewne każdy z nas słyszał o toksynach, które wywołują szereg problemów zdrowotnych. Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że istnieją skuteczne metody, które pomagają pozbyć się tych szkodliwych substancji z naszego ciała. W tym artykule skupimy się na oczyszczaniu jelit z toksyn i przedstawimy najważniejsze informacje na ten temat.
Co zanieczyszcza jelita?
Choroby jelit mogą być związane z ich zanieczyszczeniem. W efekcie mogą powstawać złogi, czyli zalegające produkty uboczne rozkładu substancji pokarmowych. Niektóre z najczęstszych przyczyn to niewłaściwa dieta, niski poziom aktywności fizycznej, stres, infekcje. Szczególne znaczenie ma niedobór błonnika, który pobudza perystaltykę jelit, może powodować gromadzenie się mas kałowych. W efekcie zostaje utrudniony transport treści w jelitach, a także blokowany jest przepływ gazów, co prowadzi do bolesnych skurczów brzucha.
Jakie leki oczyszczają jelita?
Leki oczyszczające jelita ułatwiają usuwanie odpadowych produktów procesu trawienia poprzez pobudzanie ruchów perystaltycznych jelit i stymulowanie wypróżnień. Leki te często zawierają substancje roślinne, takie jak sennozydy, które działają przeczyszczająco. Niektóre zawierają substancje wywierające działanie osmotyczne, które powoduje napływ wody do światła jelita i rozluźnienie zbitych mas kałowych. Natomiast preparaty ze związkami kwasu masłowego oraz probiotyki odgrywają istotną rolę w utrzymaniu prawidłowej struktury, oraz funkcji jelita w jego stanach zapalnych.
Jakie zioła oczyszczają jelita?
Zioła są często stosowane w celu oczyszczania jelit. Dla uzyskania efektu przeczyszczania stosuje się zazwyczaj senes, korę kruszyny, korzeń rzewienia lub sok z liści aloesu. Inne zioła, takie jak koci pazur, czystek i rumianek działają przeciwzapalnie i mogą wspierać pracę układu odpornościowego. W zaburzeniach pracy układu pokarmowego polecane są także arcydzięgiel, mniszek lekarski i kasztanowiec.
Jak naturalnie oczyścić jelita?
Oprócz leków i ziół istnieją również inne sposoby naturalnego oczyszczania jelit. Skutecznym sposobem jest zdrowe odżywianie i picie odpowiedniej ilości wody. Spożywanie owoców, warzyw bogatych w błonnik i kiszonek jest niezwykle ważne dla prawidłowej pracy jelit i utrzymania równowagi mikrobioty bakteryjnej. Zaleca się również uprawianie ćwiczeń fizycznych, aby wspomóc procesy motoryczne w przewodzie pokarmowym.
Brak komentarzy