Zdjęcie en face lekarza, który kieruje stetoskop do widza

Kto to jest lekarz internista?

Medycyna lut 06, 2024 Brak komentarzy

Lekarz internista to jeden z najważniejszych specjalistów w dziedzinie medycyny. Jest on odpowiedzialny za diagnozowanie, leczenie i monitorowanie zdrowia pacjenta, a także za wykonywanie różnych procedur diagnostycznych. Czym dokładnie zajmuje się lekarz internista? Jakie są jego główne obowiązki?

Kim jest lekarz internista?

Jak sama nazwa wskazuje lekarz internista to osoba, która specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu chorób wewnętrznych. Jego wiedza obejmuje zakres zarówno medycyny prewencyjnej, jak i leczenia wspomagającego. Pracuje w przychodniach i w szpitalach, gdzie jego zadaniem jest kontakt z pacjentem, który zgłasza problemy zdrowotne lub potrzebuje wsparcia opieki medycznej w innym zakresie. Lekarz internista wykonuje różnego rodzaju badania w celu wyjaśnienia przyczyny występujących objawów i dolegliwości, a także zleca i interpretuje badania laboratoryjne oraz badania obrazowe. Może też na miejscu podjąć działania terapeutyczne, takie jak leczenie farmakologiczne lub zlecić hospitalizację, w zależności od konkretnego przypadku. Ustala także plan leczenia i monitoruje postępy pacjenta po wyjściu ze szpitala.

Czym zajmuje się lekarz internista?

Lekarz internista jest przeszkolony w zakresie złożonych zagadnień medycyny. Zajmuje się schorzeniami takimi jak choroby serca, choroby płuc, choroby układu trawiennego, choroby nerek oraz problemami związanymi z układem naczyniowym. Jego praca polega na wykonywaniu badań chorych, zlecania odpowiednich testów diagnostycznych i wydawaniu skierowań. W wielu przypadkach może decydować o konieczności zgłoszenia się do innego specjalisty, takiego jak ortopeda lub kardiolog.

To jednak nie wszystko, bo ten specjalista medyczny wykona również badania obrazowe, a także inne procedury z użyciem sprzętu medycznego. Dodatkowo udziela porad zdrowotnych dotyczących diet, stylu życia i zdrowia psychicznego jako części składowej ogólnego wywiadu medycznego. Lekarz internista, w niektórych przypadkach może wykonywać inne procedury takie jak wstrzyknięcie leku lub pobranie materiału do diagnostyki laboratoryjnej. Poprzez systematyczne badania i obserwacje lekarz internista stale monitoruje pacjenta i kontroluje jego stan zdrowia.

Jakie są zarobki lekarza internisty?

Zarobki lekarza internisty mogą być bardzo różne i są uzależnione od wielu czynników, w tym od regionu, doświadczenia zawodowego oraz zakresu odpowiedzialności zawodowej. Jednak według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń Sedlak & Sedlak zazwyczaj wynagrodzenie waha się od około 8500 złotych do 14 900 złotych brutto miesięcznie. Oczywiście, lekarzom zatrudnionym na stanowiskach zarządzających w odpowiednich placówkach i wykonującym dodatkowe dyżury może być przyporządkowana wyższa stawka. W niektórych przypadkach poziom wynagrodzenia może przekroczyć 15 000 złotych brutto miesięcznie. Wynagrodzenie zależne jest także od specjalizacji poszczególnych lekarzy, stąd w niektórych przypadkach wynagrodzenie może być nawet wyższe. Przedstawiciele takich specjalizacji jak kardiologia, chirurgia oraz neonatologia mogą również liczyć na wyższe zarobki.

Jak zostać lekarzem internistą?

Aby zostać lekarzem internistą, należy przejść długą i wymagającą drogę edukacji, zaczynając od dyplomu lekarza w dziedzinie nauk medycznych. Po ukończeniu 6 lat szkoły medycznej kandydat musi zdać państwowy egzamin lekarski. Wymagany jeden rok dodatkowego stażu podyplomowego poprzedzający zatrudnienie w roli rezydenta. Większość lekarzy internistów uczy się przez całe życie, aby utrzymać bieżący stan informacji na temat nowych leków, procedur i wybierać najlepsze dostępne sposoby leczenia swoich chorych pacjentów.

 

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *