Zdjęcie kaszlącego w zaciśniętą pięść młodego mężczyzny w okularach.

Zapalenie oskrzeli – co warto o nim wiedzieć?

Medycyna sty 30, 2024 Brak komentarzy

Choroby układu oddechowego są jednymi z najczęstszych dolegliwości, z jakimi może się zmagać człowiek. Należy do nich również zapalenie oskrzeli, które może być bardzo groźne dla zdrowia pacjenta. W niniejszym artykule przedstawimy informacje na temat zapalenia oskrzeli jego objawów, przyczyn i sposobów leczenia. 

Ile trwa zapalenie oskrzeli?

Zapalenie oskrzeli jest wywoływane przez wirusy lub bakterie, które powodują infekcję górnych dróg oddechowych. Jest to stosunkowo powszechne schorzenie, szczególnie u najmłodszych pacjentów. Zwykle jego przebieg jest stosunkowo krótki i niepowikłany, szczególnie jeśli choroba jest zdiagnozowana i leczona dostatecznie szybko. Czas trwania zapalenia oskrzeli zależy w dużej mierze od poziomu zaawansowania infekcji. Przeważnie ma ona postać ostrą, którą charakteryzuje kaszel i trudności w oddychaniu trwające maksymalnie do trzech tygodni. Jeśli natomiast chodzi o cięższą postać choroby, to w przebiegu podostrym kaszel może się utrzymywać od trzech do ośmiu tygodni, a w postaci przewlekłej nawet do 12 tygodni. Dlatego tak ważne jest, aby leczyć zapalenie oskrzeli w odpowiednim czasie.

Jakie są objawy zapalenia oskrzeli?

Zapalenie oskrzeli jest stanem chorobowym, który może być powodowany wieloma czynnikami, w tym wirusowymi, bakteryjnymi i alergicznymi. Niemniej jednak  źródłem choroby najczęściej są wirusy wywołujące również objawy przeziębienia lub grypy. W przypadku zapalenia płuc najpowszechniejszym następstwem zakażenia jest lżejszy lub cięższy kaszel. Mogą też występować symptomy podobne do przeziębienia, tj. gorączka, katar, kichanie, ból mięśni. Czasami występuje także ból w klatce piersiowej, uczucie świszczącego oddechu, odkrztuszanie wydzieliny przez oraz ogólne osłabienie. Jeśli zauważysz u siebie objawy, należy skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia leczenia. Wczesne wykrycie zapalenia oskrzeli i odpowiednia terapia są niezbędne do szybkiego i całkowitego wyleczenia. Skuteczne leczenie jest też istotne z punktu widzenia zapobiegania poważnym powikłaniom, takim jak zapalenie płuc.

Jak leczyć zapalenie oskrzeli?

Leczenie zapalenia oskrzeli zależy od postaci choroby i jej przebiegu. Najczęściej stosowaną metodą jest leczenie farmakologiczne, czyli przyjmowanie leków sekretolitycznych i wykrztuśnych takich jak ambroksol, bromheksyna, erdosteina oraz acetylocysteina i karbocysteina. Leki te powinny być przyjmowane tylko po konsultacji z lekarzem. Pacjentowi zaleca się nawilżanie powietrza i częste wietrzenie pomieszczeń. Poza tym istotną rolę w leczeniu zapalenia oskrzeli odgrywa utrzymanie dobrego stanu odporności organizmu i picie dużej ilości płynów, które mają niekiedy większy wpływ niż samo leczenie farmakologiczne. W przypadku ostrego zapalenia oskrzeli lekarz może przepisać antybiogram, aby określić drobnoustrój odpowiedzialny za zakażenie.

W przypadku ciężkiego zapalenia oskrzeli i duszności lekarz może przepisać też leki rozkurczające oskrzela i sterydowe, ale należy je stosować ostrożnie i tylko jeśli zaistnieje bezwzględna konieczność. W przypadku pogorszenia stanu i rozwinięcia zapalenia płuc pacjent może być skierowany do szpitala w celu hospitalizacji i podjęcia leczenia z zastosowaniem antybiotykoterapii.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *