Endokrynologia to dziedzina medycyny zajmująca się diagnozowaniem i leczeniem chorób układu hormonalnego. Specjaliści w tej dziedzinie zajmują się leczeniem chorób tarczycy, przysadki mózgowej i innych narządów produkujących hormony. Aby pomóc ci zrozumieć, na czym polega praca endokrynologa, przygotowaliśmy artykuł zawierający najważniejsze informacje o tym zawodzie.
Co leczy endokrynolog?
Endokrynolog zajmuje się problemami związanymi z układem hormonalnym i jego funkcjonowaniem. Zaburzenia działania gruczołów dokrewnych dotykają zarówno kobiet, jak i mężczyzn, chociaż niektóre schorzenia są szczególnie charakterystyczne dla jednej z płci. Na przykład choroba Hashimoto występuje 10 razy częściej u kobiet, natomiast dla mężczyzn typowym zaburzeniem jest niedobór testosteronu. Z pomocą endokrynologa można leczyć problemy związane z niewłaściwym poziomem hormonów a tym samym schorzenia wywołane ich niedoborem lub nadmiarem.
Problemy z funkcjonowaniem układu dokrewnego mogą być ściśle związane z m.in. zaburzeniami erekcji u mężczyzn, zespołem policystycznych jajników u kobiet, niedoczynnością tarczycy, problemami z kontrolowaniem wagi, zaburzeniami wzrostu, cukrzycą i wieloma innymi chorobami. Specjalista z zakresu endokrynologii może również skierować Cię na badania profilaktyczne, jeśli masz jakieś czynniki predysponujące do chorób endokrynnych i pozwoli wdrożyć odpowiednie działania prewencyjne.
Jak wygląda badania u endokrynologa?
Wizyta u endokrynologa wymaga wcześniejszego przygotowania. Lekarz kierujący pacjenta do specjalisty powinien zlecić wykonanie podstawowych badań takich jak morfologia, poziom cukru, lipidogram, poziom żelaza i magnezu oraz badanie TSH. Przed wizytą warto zabrać wyniki, przejrzeć swoją historię medyczną i upewnić się, że wszelkie wymagane dane są w pełni aktualne i prawdziwe. Na początku badania lekarz zadaje pacjentowi szereg pytań dotyczących jego historii chorób, stylu życia oraz obecnych dolegliwości. Następnie odbywają się badania uzupełniające wywiad, takie jak pomiar ciśnienia krwi i tętna, pomiar masy ciała oraz ocena podstawowych badań laboratoryjnych.
Endokrynolog może chcieć przeprowadzić badanie palpacyjne (no. tarczycy) i przeprowadzić badania diagnostyczne, takie jak USG gruczołu tarczowego lub innych gruczołów. Jeśli lekarz postanowi przepisać leki lub dodatkowe badanie, lekarz poda wyjaśnienie, co należy z nimi zrobić poźniej. Konieczne może być także stworzenie planu monitorowania stanu zdrowia. Na koniec lekarz może poprosić cię o ponowne skontaktować się z tobą w przyszłości i omówić wyniki badań i ewentualne dalsze działania.
Ile kosztuje prywatna wizyta u endokrynologa?
Koszt prywatnej wizyty u endokrynologa może się znacząco różnić w zależności od czynników, takich jak miasto, dorobek i doświadczenie lekarza, czy rodzaj wizyty lub konsultacji. Podstawowa wizyta kosztuje od 180 do 200 zł, przy czym akumulowane wizyty w tym samym miesiącu mogą być tańsze. Poważniejsze badania, które może zlecić endokrynolog, takie jak tomografia, mogą być znacznie droższe i kosztować od 200 do 800 zł. Ponieważ niektórzy specjaliści w tej dziedzinie mają wyższą stawkę, koszt wizyty u endokrynologa może różnić się w zależności od przychodni lub gabinetu prywatnego. Pacjent może też zostać skierowany przez innego specjalistę na wizytę refundowaną.
Brak komentarzy