Kobiece plecy z dłońmi opartymi w miejscu bólu nerek.

Ból nerek – co warto wiedzieć?

Zdrowie kwi 02, 2024 Brak komentarzy

Często zdarza się, że ból nerek jest stresującym doświadczeniem, zwłaszcza jeśli nie mamy pewności, czym jest spowodowany. W niektórych przypadkach wiedza na temat możliwych przyczyn może uchronić nas przed nieprzyjemnymi dolegliwościami. W artykule postaramy się przybliżyć, co warto wiedzieć na temat bólu nerek i jak go leczyć.

Jaka jest funkcja nerek?

Nerki są jednym z najważniejszych narządów w ludzkim ciele. Ich główną funkcją jest filtrowanie krwi i usuwanie toksyn oraz nadmiaru wody i soli. Są przy tym odpowiedzialne również za utrzymanie równowagi wodno-elektrolitowej, regulację ciśnienia krwi, produkcję hormonów i wytwarzanie erytropoetyny odpowiedzialnej za produkcję czerwonych krwinek. Ponadto, nerki wytwarzają aktywną formę witaminy D i niektóre hormony niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wszystkie te funkcje są niezbędne do utrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia.

Gdzie leżą nerki?

Nerki to organy, które znajdują się na tylnej ścianie jamy brzusznej, po obu stronach

kręgosłupa, na wysokości od ostatniego kręgu piersiowego do drugiego

kręgu lędźwiowego. W anatomii człowieka są umieszczone w przestrzeni zaotrzewnowej. Mają one kształt fasoli i charakterystyczny brązowo-czerwony kolor.  Długość nerki mieści się najczęściej w granicach 10-12 cm, lewa jest zazwyczaj o ok. 0,5 cm dłuższa od nerki prawej. Ich waga wynosi około 150 gramów (każda). Nerki pełnią wiele ważnych funkcji fizjologicznych. Mogą one wpływać nawet na trawienie i odtruwanie.

Jakie są najczęstsze przyczyny bólu nerek?

Najczęstszymi czynnikami wywołującymi ból nerek są zapale lenie (odmiedniczkowe, kłębuszkowe lub śródmiąższowe nerek) oraz torbiel nerki lub kamica nerkowa. Najbardziej typowe objawy, które towarzyszą dolegliwościom, obejmują gorączkę, dreszcze, bóle promieniujące do okolic brzucha i problemy z oddawaniem moczu.  Choroby nerek mogą także wywoływać nadciśnienie, a także wpływać na wyniki badań laboratoryjnych, w tym na poziom glukozy we krwi. Osoby z bólem nerek powinny skontaktować się z lekarzem w celu otrzymania konkretnego planu leczenia, aby zminimalizować ryzyko uszkodzeń.

Jak leczyć nerki?

Do leczenia bólu uciążliwego bólu nerek zostaną zalecone  szybko działające leki przeciwbólowe i rozkurczowe, mające na celu szybką poprawę stanu pacjenta. Spośród wielu leczniczych terapii, leczenie nerek może obejmować ich szeroki zakres działań w tym użycie środków farmaceutycznych, dietę, odpowiednią aktywność fizyczną, wykluczenie alkoholu i używek. W niewielu przypadkach leki farmaceutyczne same w sobie mogą wystarczyć do skutecznego wyleczenia, dlatego wielu pacjentów będzie łączyć to leczenie z różnymi dodatkowymi zaleceniami. W przypadku poważnego stanu chorobowego jak rak nerek możliwe jest również leczenie chirurgiczne. Jeśli przyczyną bólu jest kamica nerkowa, wykorzystywana jest technologia ultradźwięków do usuwania powodujących dolegliwości kamieni. Rzadko istnieją skutki uboczne przy leczeniu chorób nerek, jeśli jednak występują, to zalecany jest natychmiastowy kontakt z lekarzem.

 

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *