Postać kobiety trzymającej w dłoni różową wstążkę — symbol raka piersi.

Rak piersi – to koniecznie musisz wiedzieć

Zdrowie sty 02, 2024 Brak komentarzy

Rak piersi jest jednym z najczęstszych typów raka wśród kobiet. Ogromna liczba kobiet na całym świecie jest dotknięta tą chorobą i jej skutkami. Dlatego też ważne jest, abyśmy mieli świadomość zagrożenia, jakie niesie ze sobą. W dzisiejszym artykule chcielibyśmy przybliżyć Wam najważniejsze informacje na temat raka piersi, tak abyście mogły zapobiegać zachorowaniu lub wykrywać go we wczesnym stadium.

Jak wygląda rak piersi?

Rak piersi jest jednym z najczęściej wykrywanych nowotworów i wiele kobiet się go obawia. Wygląd zmian nowotworowych nie zawsze jest taki sam, ale są pewne cechy charakterystyczne. Przede wszystkim zmiany nowotworowe są zazwyczaj lekkimi wypukłościami w kształcie guzka, który często jest twardy w dotyku. Nieleczony, rak piersi często powoduje deformację lub asymetrię brodawki, a nawet zmiany w kształcie całej piersi. Wraz z postępem choroby mogą pojawić się kolejne guzy, nacieki, wynaczynione węzły chłonne, tworzenie torbieli w piersiach lub ściśnięcia w całej piersi. Ponadto zmiany nowotworowe mogą powodować zmiany tkanek w pobliżu piersi. Ważne jest, by każde niepokojące zmiany skonsultować ze swoim lekarzem.

Jakie są objawy raka piersi?

Istnieje szereg objawów raka piersi, które mogą wskazywać na to, że coś jest nie tak ze zdrowiem. Najważniejszym z nich jest pojawienie się wyczuwalnego guzka bądź bardziej zwartej tkanki w obrębie jednej lub obu z piersi. Może to być okrągły, twardy twór lub powierzchnia z nierównościami. Następnymi objawami są zmiana kształtu piersi, przesunięcie brodawki lub zmiana kształtu brodawki odkształcenie.

Inne możliwe objawy to wklęśnięcie brodawki sutkowej, ból w piersi lub jej obrzęk. Może dojść również do zaczerwienienia obszaru skóry na piersi i wycieku z brodawki. Wyciek może być bezbarwny, surowiczy lub podbarwiony krwią. W przypadku raka piersi mogą również występować zmiany koloru skóry, odczuwanie bólu w zmienionej piersi. Zawsze, jeśli nawet jeden z powyższych objawów pojawi się u kobiety, najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się do lekarza, który wykona odpowiednie badanie, czyli mammografię i badanie USG.

Jak wygląda leczenie raka piersi?

Leczenie raka piersi stanowi szerokie spektrum możliwości, dostosowanych do etapu choroby i różnego poziomu jej zaawansowania. Może obejmować chirurgiczne usunięcie piersi (mastektomię), w której wycięty jest guz oraz część otaczającej je tkanki. Czasami do tego jest dołączana radioterapia – napromienianie z zewnątrz zmienionego obszaru, aby zmniejszyć szanse nawrotu choroby. W innych wypadkach może być wymagana chemioterapia, podawana odpowiednich dla pacjenta dawkach, aby zniszczyć zmianę nowotworową i zapobiec jej rozprzestrzenianiu się.

W niektórych przypadkach interwencja hormonalna, taka jak terapia hormonalna, może być włączona do standardowego planu leczenia w celu zmniejszenia ryzyka nawrotu choroby. W innych okolicznościach dobrze jest zastosować połączenie różnych metod leczenia, aby uzyskać maksymalną skuteczność. Wszystkie te rodzaje leczenia mają na celu usunięcie guza nowotworowego, aby uzyskać pełne wyleczenie.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *