Rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów u mężczyzn. Co roku blisko 18 tysięcy Polaków dowiaduje się o swojej chorobie i szuka wszechstronnej wiedzy na jej temat. W niniejszym artykule postaramy się omówić najważniejsze fakty dotyczące raka prostaty, takie jak jego objawy, sposoby leczenia czy czynniki ryzyka.
Jak powstaje rak prostaty?
Rak prostaty, podobnie jak inne nowotwory, powstaje z przyczyn genetycznych lub środowiskowych. Za jego powstawanie odpowiada proces zwany mutacją somatyczną DNA, podczas którego pojawia się niewłaściwy materiał genetyczny. Te mutacje są często dziedziczone, ale mogą również być spowodowane przez czynniki takie jak pochodzenie, palenie tytoniu czy kontakt z rakotwórczymi chemikaliami. Zmienione komórki namnażają się, co w konsekwencji prowadzi do rozwoju nowotworu. Istnieją również inne czynniki ryzyka, takie jak dieta bogata w tłuszcze zwierzęce, wiek powyżej 65 lat i powtarzające się stany zapalne, które zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia tego typu nowotworu.
Rak prostaty – objawy
Rak prostaty jest groźną chorobą u mężczyzn i ważne jest, by w porę zdać sobie z jej obecności. Aby diagnoza była postawiona możliwie jak najwcześniej, ważne jest poznanie możliwych objawów tego schorzenia. Skupiska komórek raka prostaty nie są wyraźne i we wczesnym stadium znajduje się ich bardzo niewiele, dlatego często pozostają nierozpoznane przez dłuższy czas. Najczęściej występującymi objawami w późniejszym czasie są trudności w oddawaniu moczu oraz częstomocz. Do tego mogą dojść powtarzające się zakażenia układu moczowego, ból w okolicy miednicy mniejszej, zaburzenia erekcji i krwawienie z cewki moczowej. Jeśli występuje jakikolwiek z wymienionych objawów albo pacjent odczuwa ból w okolicy narządów płciowych, powinien od razu skontaktować się z lekarzem, by zasięgnąć porady i wykonać odpowiednie badania. Dzięki temu możliwe jest odnotowanie początkowych symptomów i szybkie wdrożenie leczenia.
Rak prostaty – rokowania
Rak prostaty może zaatakować mężczyzn w każdym wieku. Chorobę można skutecznie leczyć, kiedy zostanie wykryta i zdiagnozowana we wczesnej fazie. W początkowych stadiach choroby rokowania są bardzo dobre. Zazwyczaj 99% mężczyzn z rakiem prostaty bez odległych przerzutów żyje co najmniej 5 lat, a 95% – 10 lat lub więcej.
Mężczyźni od 50 roku życia powinni regularnie brać udział w badaniach przesiewowych, ponieważ im są starsi, tym bardziej zaawansowana i gorzej rokująca choroba może zostać wykryta. W przypadku dalszego postępu choroby występuje prawdopodobieństwo, że rak może wykroczyć poza gruczoł krokowy, przenosząc się do innych narządów. Jednak gdy ból miednicy staje się silny, konieczna jest odpowiednia interwencja od razu, aby powstrzymać rozsiew choroby. Oczywiście, prognozy dla każdego pacjenta są indywidualne i zależą od wielu czynników, w tym od postępu choroby, wieku pacjenta, stylu życia i występowania innych współistniejących dolegliwości. Podsumowując, rokowania dla mężczyzn z rakiem prostaty są dobre, ale wymagają systematycznego monitorowania i leczenia choroby, aby utrzymać trwały wynik.
Jak leczyć raka prostaty?
Ustalenie, jak leczyć raka prostaty, zależy przede wszystkim od etapu, w jakim jest on w chwili rozpoznania. Większość zdiagnozowanych zaawansowanych form nowotworu można leczyć chirurgicznie, czyli przy pomocy operacji. Operacja najczęściej wykonywana w raku prostaty to odjęcie prostaty całkowicie (prostatektomia). Leczenie tego schorzenia może również odbywać się z wykorzystanie radioterapii lub chemioterapii. Stosuje się też terapię hormonalną, która zatrzymuje produkcję lub blokuje działanie męskich hormonów płciowych. Może to pomóc w zapobieganiu dalszemu rozprzestrzenianiu się raka.
O wyborze właściwej metody decyduje diagnoza, wywiad lekarski i rodzaj nowotworu. W każdym przypadku pacjent powinien być świadomy tego, że decyzje o planowanym leczeniu podejmowane są wyłącznie na podstawie ogólnie przyjętych schematów leczenia o potwierdzonej badaniami skuteczności.
Brak komentarzy