Lekarz wykonujący USG brzucha sondą.

Badanie USG – najważniejsze informacje

Medycyna sie 22, 2023 Brak komentarzy

Badanie USG jest jedną z najbardziej popularnych metod diagnostycznych. Wykorzystuje się je do wizualizacji tkanek i narządów wewnątrz ludzkiego ciała. Jest to wygodna, nieinwazyjna i niewywołująca bólu metoda, dzięki której można uzyskać szybki i dokładny obraz układów wewnętrznych  pacjenta. Jeśli szukasz najważniejszych informacji na temat badania USG, to właśnie w tym artykule przedstawimy Ci wszystko, co powinieneś wiedzieć.

Czym jest badanie USG?

Ultrasonografia (USG) to bezinwazyjna, obrazowa metoda diagnostyczna, powszechnie stosowana w medycynie do wykrywania schorzeń narządów wewnętrznych, ale także nieprawidłowości w mięśniach i stawach. Umożliwia diagnozę między innymi wad płodu, ognisk zapalnych, urazów powypadkowych oraz nowotworów i innych guzów. USG może być również stosowane do diagnozowania chorób serca (echo serca), płuc, narządów rozrodczych, naczyń krwionośnych i kości. Badanie to jest wysoce czułe i jest bardzo ważną metodą w diagnostyce.

Na czym polega badanie USG?

Badanie USG wykorzystuje ultradźwięki wysyłane do określonych części ciała, które odbijają się od struktur wewnętrznych i  powracają z różną siłą i po różnym czasie do odbiornika. Odebrany sygnał dźwiękowy przy użyciu techniki cyfrowej jest następnie przekształcany w obraz. Na monitorze komputera lekarz analizuje obraz struktur anatomicznych i ocenia ich odpowiednie cechy diagnostyczne. Badanie USG jest wysoce skuteczne i niezbędne dla diagnozowania wielu zaburzeń i schorzeń.

Czy badanie USG jest szkodliwe?

Badanie USG nie jest szkodliwe dla pacjenta. Nie wymaga ono stosowania promieniowania X tak jak w przypadku prześwietlenia RTG lub tomografii komputerowej. Jeśli chodzi o ultradźwięki z badania USG, to nie są szkodliwe, ponieważ, jak pokazuje długoletnia praktyka, wykorzystywany zakres częstotliwości fal akustycznych nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Badanie USG przeprowadza zawsze specjalnie przeszkolony w tej technice lekarz. Należy jednak pamiętać, że jak każde inne badanie diagnostyczne, powinno być stosowane tylko w uzasadnionych przypadkach.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *