Postać lekarza w fartuchu, który trzyma wyniki badań.

Badania profilaktyczne – najważniejsze informacje

Zdrowie paź 10, 2023 Brak komentarzy

Badania profilaktyczne to grupa specjalnych badań diagnostycznych  wykonywanych regularnie. Mogą one wykryć wczesne stadia chorób i pozwolić na szybką interwencję. Jeśli chcemy prowadzić zdrowy tryb życia, profilaktyka powinna być jego nas istotnym elementem. 

Jakie są dostępne badania profilaktyczne i komu zaleca się ich wykonanie?

Badania profilaktyczne są wykonywane dla osób zdrowych, ponieważ mają na celu wykrycie wszelkich anomalii w odpowiednim czasie. Dzięki temu można zminimalizować ryzyko poważnych zagrożeń zdrowotnych. Takie badania obejmują m.in. badania cytologiczne, EKG, mammografię, echo serca, badania słuchu i wzroku i wiele innych różniących się w zależności od wieku i stanu zdrowia.

Kiedy wykonywać badania profilaktyczne?

W przypadku badań profilaktycznych istotne jest okresowe ich wykonywanie. Optymalny czas wykonania badań zależy od rodzaju testu — niektóre powinny być wykonywane co roku, inne co kilka lat, a jeszcze inne raz w życiu. Na przykład, mammografia powinna być wykonywana przynajmniej raz na dwa lata u kobiet między 50-69 rokiem życia, podczas gdy cytologia powinna być wykonywana co roku.

Jakie badania zalecają lekarze?

Lekarze szczególnie zalecają profilaktyczne badania układu sercowo-naczyniowego. Mogą one obejmować pomiar ciśnienia krwi, poziomu cholesterolu i innych czynników ryzyka chorób serca. Istotne są również regularne testy mierzące poziom glukozy we krwi, które pomagają w rozpoznaniu osoby, u której istnieje ryzyko rozwoju cukrzycy. Wczesne wykrycie cukrzycy może pomóc w zapobieganiu powikłaniom, takim jak uszkodzenie nerwów i choroby nerek. Laryngolodzy zalecają badanie uszu, szczególnie jeśli mają Państwo problem związany ze słuchem. Warto skontaktować się z lekarzem, aby ustalić, jakie badania i jak często je wykonywać. Ile kosztują badania profilaktyczne? Wiele z nich jest w całości refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia np.  morfologia, cytologia, mammografia, czy badanie przerostu gruczołu krokowego (prostaty). Ceny badań w prywatnych przychodniach zależą od miasta i wykonawcy. Mammografia wykonywana może kosztować od 80 do 100 złotych a badanie cytologiczne około 150 złotych. Za badanie PSA w profilaktyce prostaty zapłacimy zaledwie około 50 złotych.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *