Jasne, puste pomieszczenie z rezonansem magnetycznym pośrodku.

Rezonans magnetyczny – co musisz wiedzieć o tym badaniu?

Medycyna wrz 26, 2023 Brak komentarzy

Rezonans magnetyczny (RM) to jedno z najnowocześniejszych badań diagnostycznych. Pozwala na uzyskanie wyraźnych obrazów narządów i układów wewnętrznych człowieka, bez konieczności wykonywania inwazyjnych procedur. Badanie RM jest szczególnie przydatne w diagnostyce chorób neurologicznych, naczyniowych, onkologicznych oraz stanów zapalnych. W dzisiejszym artykule opowiemy Ci wszystko, co musisz wiedzieć o tym badaniu.

Czym jest rezonans magnetyczny?

Rezonans magnetyczny (RM) jest to diagnostyczna technika obrazowania wykorzystywana w celu wizualizacji wnętrza ciała pacjenta. Wykorzystuje ona pole magnetyczne do tworzenia obrazu przekroju tkanek wewnątrz ludzkiego ciała. Rezonans pozwala lekarzom w wysoce szczegółowy i bezpieczny sposób, zbadać większość części ciała, w tym mózg, naczynia, stawy czy układ kostny. Jeśli w ciele pacjenta nie znajdują się żadne metale takie jak implanty, zaciski tętniaków i rozruszniki serca badanie nie ma przeciwwskazań do badania.

Jak wygląda rezonans magnetyczny?

Rezonans magnetyczny jest wykonywany przy użyciu  specjalnie skonstruowanego do tego celu, wielkiego magnesu, który skanuje ciało. Zazwyczaj przypomina dużą krótką tubę ze stołem pośrodku. Skanery manipulują właściwościami pola magnetycznego i odbierają sygnał, który jest następnie przetwarzany na obraz. W trakcie wykonywania rezonansu pacjent jest umieszczony w akceleratorze, który jest w stanie utrzymać pole magnetyczne. Skany RM trwają od 20 do 60 minut i w tym czasie należy pozostać jak najbardziej nieruchomo.

Kiedy wykonać rezonans magnetyczny?

Rezonans magnetyczny jest wykonywany w celu diagnozowania wielu dolegliwości i chorób. Może on być stosowany przy podejrzeniach zmian nowotworowych, ułatwieniu diagnozowania problemów neurologicznych, wykrywaniu wstrząśnień mózgu, obrazowania zmian stawów i kości, a także do szczegółowego zbadania narządów wewnętrznych. takich jak serce czy płuca. Rezonans magnetyczny może być wykorzystywany zarówno w praktyce klinicznej, jak i celach prewencyjnych, dla oceny stanu zdrowia chorego.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *