Ginekolog badająca brzuch ciężarnej kobiety leżącej na kozetce

Badania prenatalne – co trzeba o nich wiedzieć?

Medycyna wrz 19, 2023 Brak komentarzy

Poród jest jednym z najważniejszych momentów w życiu każdej rodziny. Spodziewający się dziecka rodzice chcą mieć pewność, że będzie zdrowe. Badania prenatalne są jednym z najlepszych sposobów, aby się tego dowiedzieć. Dzięki nim można wykryć wiele schorzeń i wad rozwojowych jeszcze przed porodem. W tym artykule przyjrzymy się bliżej badaniom prenatalnym i odpowiemy na najważniejsze pytania dotyczące tego tematu.

Czym są badania prenatalne?

Badania prenatalne to zespół testów, które są wykonywane podczas ciąży w celu wczesnego wykrycia różnych nieprawidłowości rozwojowych i zaburzeń. Pomagają we wczesnym ujawnieniu wielu anomalii, które w niektórych przypadkach mogą być zagrożeniem zarówno dla zdrowia matki, jak i dla dziecka. Testy prenatalne obejmują badania krwi (test PAPP-a i beta HCG) oraz inne metody diagnostyczne takie jak ultrasonografia (USG). Ich wyniki wspólnie pozwalają określić ryzyko wad wrodzonych, rozwoju zespołu Downa, zespołu Patau, zespołu Edwardsa oraz innych chorób genetycznych u dziecka.

Kiedy wykonuje się badania prenatalne?

Podstawowe nieinwazyjne badania prenatalne, zazwyczaj wykonywane między 10. a 14. tygodniem ciąży i znane są jako badania przesiewowe. Od 10 tygodnia ciąży można również wykonać nieinwazyjne genetyczne testy o wysokiej czułości tzw. NIFTY. USG połówkowe przeprowadzane od 18. do 23. tygodnia ciąży ustala wiek ciąży, szacowany terminu porodu oraz ocenia budowę płodu pod kątem występowania wad wrodzonych.

Czy badania prenatalne są bezpieczne?

Nieinwazyjne badania prenatalne są całkowicie bezpieczne dla matki i dziecka. W przypadku badań krwi i USG stosowane techniki nie mają negatywnego wpływu ani na płód, ani na kobietę w ciąży. Informacje z badań prenatalnych mogą za to być bardzo ważne dla lekarza i rodziców, chociaż należy pamiętać, że nie dają całkowitej pewności co do ewentualnych wad płodu, a jedynie pozwalają oszacować ryzyko. Mogą one potwierdzić, czy kobieta powinna poddać się bardziej inwazyjnym badaniom takim jak amniopunkcja. Wiedza o wykrytych nieprawidłowościach i ich ewentualnym leczeniu oferuje rodzicom czas, aby zadecydować o dalszym bezpiecznym postępowaniu.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *