Ujęcie człowieka od pasa w dół z rozświetlonym na czerwono miejscem bólu prostaty.

Jak zbadać prostatę?

Zdrowie paź 03, 2023 Brak komentarzy

Dbanie o utrzymanie dobrego zdrowia jest najlepszym sposobem na długie życie. Dotyczy to również  badań profilaktycznych, które warto regularnie wykonywać, aby zapobiec rozwojowi poważnych chorób. Jednym z nich jest badanie profilaktyczne prostaty. W artykule omówimy, jakie testy są dostępne w diagnostyce tej części ciała i jak kiedy należy je wykonać.

Kiedy warto zbadać prostatę?

Prostata jest gruczołem, który otacza tylną część cewki moczowej u mężczyzn. Chociaż kontrola prostaty jest częścią planu profilaktycznego u mężczyzn, zalecenia dotyczące badań zmieniają się wraz z wiekiem. Stężenia PSA we krwi powinny być regularnie oznaczane u wszystkich mężczyzn po 50 roku życia oraz u mężczyzn po 40. roku życia, jeśli w rodzinie występował wcześnie rok prostaty. W przypadku problemów, które mogą być powiązane z prostatą, takie jak ból w okolicy narządów płciowych lub trudności w oddawaniu moczu, należy skonsultować się z lekarzem w celu oceny gruczołu i wykluczenia zmian przerostowych.

Jak wygląda badanie prostaty?

Badanie prostaty składa się z kilku prostych kroków wykonywanych u lekarza lub pielęgniarza. Opiera się przede wszystkim na wywiadzie lekarskim, badaniu per rectum (badaniu palpacyjnym przez odbytnicę) i oznaczeniu poziomu swoistego antygenu sterczowego (PSA). Jeśli lekarz uzna, że potrzebuje bardziej szczegółowej oceny gruczołu, może wykonać dodatkowo badanie USG. Dla bezbłędnego rozpoznania mogą być również  zalecone dodatkowe badania, np. rezonans magnetyczny. Ważne jest, aby być przygotowanym do wizyty i przeprowadzić wcześniej wywiad rodzinny na temat historii medycznej.

Czy badanie prostaty jest bezpieczne?

Badanie prostaty jest bezpieczne i mało inwazyjne. W rzeczywistości badanie per rectum, mimo że nie należy do najprzyjemniejszych, jest uważane za jeden z najlepszych, a zarazem najbardziej bezpiecznych sposobów oceny stanu prostaty. Zawsze istnieje obawa, że próbki pobrane podczas badania mogą ujawnić raka prostaty. Jednak trzeba pamiętać, że u większości mężczyzn w wieku podeszłym można stwierdzić powiększenie prostaty. Łagodny rozrost stercza nie wymaga operacji, a jedynie wprowadzenia zmian stylu życia i w niektórych przypadkach zastosowania farmakoterapii.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *