Dłonie w rękawiczkach chirurgicznych trzymające dwa jądra.

Badanie jąder – wszystko, co chcesz wiedzieć

Zdrowie paź 24, 2023 Brak komentarzy

Regularne wykonywanie badań jąder jest bardzo ważne dla zdrowia i długiego życia mężczyzn. Niezależnie od wieku, wszyscy mężczyźni powinni wykonywać je raz na jakiś czas. Pamiętajmy, że, im wcześniej wykryta choroba, tym większa szansa na pełne wyleczenie. Czym jest badanie jąder, po co się je wykonuje i jak się do niego przygotować. 

Do jakiego lekarza udać się na badanie jąder?

W celu wykonania profesjonalnego badania jąder należ udać się do urologa lub androloga. Urolog jest lekarzem specjalizującym się w leczeniu chorób układu moczowo-płciowego, a androlog  zajmuje się wyłącznie męskim układem rozrodczym. Podstawowe badanie jąder lekarz przeprowadza zazwyczaj w formie fizykalnej. W ten sposób może wykluczyć choroby, takie jak torbiele, żylaki, nowotworowe guzy i zapalenie jąder. W niektórych przypadkach może również wykonać USG jąder, które pozwala dokładnie ocenić zarówno stan jąder, najądrzy, jak i całej moszny.

Jakie są wskazania do badania jąder?

Badanie jąder jest ważnym elementem diagnostyki. Wskazana jest samokontrola raz w miesiącu i badanie w gabinecie lekarskim raz w roku. Do wcześniejszego badania powinno również skłonić wystąpienie objawów, takich jak ból jąder, obrzęk, zaczerwienienie skóry, wydzielina z cewki moczowej, czy też zmiana wielkości jąder. Jeśli wystąpią takie niepokojące objawy, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Przed wizytą lekarską należy zabrać informacje dotyczące występowania w rodzinie chorób układu rozrodczego, takich jak rak jądra lub rak prostaty.

Jak wygląda badanie jąder?

Badanie jąder jest ważnym elementem dbania o zdrowie. Badanie palpacyjne jest bezbolesne i potrzebne, aby wykryć wczesne objawy chorób, w tym nowotworów. Może być wykonywane zarówno w gabinecie lekarskim, jak i samodzielnie w domu. Podczas badania lekarz bada jądra za pomocą dotyku, aby upewnić się, że ich stan jest prawidłowy — sprawdza ich wielkość, kształt i konsystencję. Przeciwwskazaniem do wykonania badania USG jest otwarta rana. Dzięki temu może wyczuć czy występują jakieś guzki lub inne nieprawidłowości. Jeśli lekarz ma wątpliwości, może zalecić dalsze badania, w tym USG jąder, aby ustalić przyczynę. Urolog może też zlecić wykonanie badanie krwi, w celu oznaczenia stężenia markerów nowotworowych, aby wykluczyć rak jądra. Jeśli wyniki badań wskazują na obecność nowotworu, lekarz może zalecić dalsze leczenie, w tym farmakoterapię lub procedury chirurgiczne.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *