Ujęcie kobiety trzymającej się za szyję w miejscu, w którym występuje tarczyca.

Nadczynność tarczycy – jakie ma objawy, jak ją leczyć?

Zdrowie paź 31, 2023 Brak komentarzy

Hormony tarczycy odgrywają ważną rolę w ludzkim organizmie. Zaburzenia w ich produkcji mogą mieć poważne skutki dla naszego zdrowia. Jednym z nich jest nadczynność tarczycy. W artykule przyjrzymy się bliżej temu schorzeniu – na czym polega, jakie objawy może powodować, a także jak je skutecznie leczyć.

Na czym polega nadczynność tarczycy?

Nadczynność tarczycy to stan, w którym tarczyca wytwarza zbyt dużo hormonów w stosunku do potrzeb organizmu. Jest to jedna z najczęstszych chorób tego gruczołu, która może wystąpić u osób w każdym wieku. Gruczoł tarczowy (tarczyca) odpowiada za produkcję hormonów, niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu — tyroksyny (T4), trójjodotyroniny (T3) oraz kalcytoniny. Hormony te odgrywa ważną rolę w regulacji przemian metabolicznych dlatego, kiedy jest ich zbyt wiele, tempo metabolizmu wzrasta. Przyczyny nieprawidłowej produkcji hormonów mogą być związane z chorobą Gravesa-Basedową, zespołem Plummera, chorobą Hashimoto, wolami i gruczolakami. Operacja jest zalecana w przypadku, gdy leczenie farmakologiczne nie daje pożądanych rezultatów. W przypadku operacji chirurg usuwa część lub całą tarczycę.

Jakie objawy daje nadczynność tarczycy?

Objawy nadczynności tarczycy obejmują zwiększoną potliwość, nerwowość, wytrzeszcz, zaburzenia trawienia, biegunka, kołatania serca, zaburzenia miesiączkowania, utratę wagi, uczucie gorąca i wypadanie włosów. Mogą wystąpić również zaburzenia widzenia, równowagi i problemy z pamięcią. U niektórych osób może wystąpić również powiększenie rozmiaru tarczycy, co jest wyczuwalne przy dotykaniu szyi. W przypadku woli tarczycowych widoczne są wyraźne zgrubienie szyi. Nadczynność można rozpoznać na podstawie wyników badań krwi sprawdzających poziom TSH.

Jak leczyć nadczynność tarczycy?

Leczenie nadczynności tarczycy jest złożonym procesem, który wymaga współpracy pacjenta z lekarzem. Najczęściej stosowanym leczeniem jest terapia za pomocą leków, takich jak  tiamazol i propylotiouracyl. Stosuje się również leczenie jodem terapeutycznym, które polega na jednorazowym podaniu ściśle dobranej dawki promieniotwórczego izotopu jodu. W niektórych przypadkach może być konieczna operacja usunięcia części lub całej tarczycy. Ingerencja chirurgiczna będzie bezwzględnie wskazana między innymi w przypadku podejrzenia lub rozpoznania raka tarczycy. W przypadku leczenia nadczynności tarczycy ważne jest, aby regularnie monitorować poziom hormonów tarczycy we krwi, aby upewnić się, że leczenie jest skuteczne. Ważne jest również, aby pacjent przestrzegał zaleceń lekarza dotyczących diety i stylu życia, aby zapobiec nawrotom choroby.

 

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *