Mammografia jest badaniem, które jest wykonywane w celu wczesnego wykrycia raka piersi. Jest to jedno z najważniejszych badań profilaktycznych, służących wykrywania wczesnych zmian nowotworowych u kobiet. W artykule postaramy się przybliżyć wszystkie istotne informacje na temat mammografii, w tym wskazania i przygotowanie do badania.
Czym jest mammografia?
Mammografia to rodzaj badania rentgenowskiego, które służy do wykrywania zmian w piersiach. Jest to jeden z najważniejszych elementów profilaktyki raka piersi. Polega na wykonaniu zdjęć rentgenowskich, za pomocą urządzenia specjalnie przystosowanego do prześwietlania piersi. Mammografia jest szczególnie ważna dla kobiet po 40. roku życia, ponieważ w tym wieku ryzyko wystąpienia raka piersi zaczyna wzrastać. Badanie może wykryć zmiany w piersiach, które są jeszcze niewyczuwalne podczas badania palpacyjnego. Dzięki szybkiej diagnozie można odpowiednio wcześnie wdrożyć leczenie i tym samym znacznie polepszyć rokowania pacjentki. Badanie mammograficzne jest szybkie i nieinwazyjne a wyniki są dostępne w ciągu kilku dni. To skuteczne narzędzie do wykrywania raka piersi we wczesnym stadium, zwiększa szanse na wyleczenie.
Kiedy wykonać mammografię?
Mammografia jest jednym z najważniejszych badań diagnostycznych wykonywanych w celu wykrycia raka piersi. Większość lekarzy zaleca jej wykonanie w wieku od 50 do 74 lat. Jednak jeśli istnieje podwyższone ryzyko wystąpienia raka piersi, może okazać się uzasadnione zalecenie wykonywania tego badania w młodszym wieku. Dzieje się tak w szczególności, jeśli występują predyspozycje genetyczne i historia zachorowań w najbliższej rodzinie. W takim przypadku mammografia może być wykonywana od 40. roku życia. U młodszych kobiet zaleca się przede wszystkim samokontrole i badania USG piersi. Warto, że w grupie podwyższonego ryzyka są nie tylko osoby, które mają bliskich krewnych z rakiem piersi, ale również kobiety, które wcześniej miały zmiany w piersiach, lub przyjmują leki hormonalne takie jak HTZ.
Jaki jest koszt mammografii?
Koszt mammografii może się różnić w zależności od tego, czy jest to badanie wykonywane w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czy też prywatnie. W przypadku badania wykonywanego w ramach ubezpieczenia zdrowotnego koszt mammografii jest zazwyczaj pokrywany w całości przez ubezpieczyciela. Mammografia jest często wykonywana w ramach programu profilaktycznego i wtedy jest bezpłatna. Jeśli jednak badanie jest wykonywane prywatnie, koszt może wynosić od 230 złotych za RTG obu piersi. Warto pamiętać, że w przypadku wykonywania badań prywatnie, koszt może być wyższy, jeśli zostaną zlecone do wykonania dodatkowe procedury diagnostyczne takie jak USG.
Czy mammografia jest bezpieczna?
Mammografia jest bezpiecznym i czułym narzędziem diagnostycznym wykorzystywanym do wykrywania raka piersi. Musi być wykonywane przez wykwalifikowanego specjalistę radiologii, który wykorzystuje zaprojektowany aparat do wykonania zdjęć rentgenowskich. Samo badanie jest bezbolesne, chociaż może być niekomfortowe. Dzieje się tak ze względu na niezbędny dla uzyskania prawidłowych wyników ucisk piersi, umieszczonej między dwoma płytami. W trakcie badania pacjentka korzysta ze specjalnego ubrania, a samo RTG trwa zazwyczaj od 15 do 30 minut. Mammografia jest bezpieczna dla większości pacjentek, ponieważ wykorzystuje niskie dawki promieniowania rentgenowskiego. Badanie jest jednak przeciwwskazane w trakcie ciąży z uwagi na ryzyko uszkodzenia rozwijającego się płodu. Alternatywą pozostaje wtedy wykonanie badania USG.
Brak komentarzy