Ręce medyka w fartuchu badające kolano pacjenta.

Zwichnięcie rzepki – najważniejsze fakty na ten temat

Medycyna gru 12, 2023 Brak komentarzy

Zwichnięcie rzepki to dość często występujący problem, na który narażone są szczególnie dzieci. Czym jest zwichnięcie rzepki i jakie są jego objawy? Jakie są możliwości leczenia? W dzisiejszym artykule postaramy się przybliżyć najważniejsze fakty na ten temat.

Gdzie w kolanie jest rzepka?

Rzepka to mała kość o kształcie zbliżonym do trójkąta, która stanowi rodzaj zabezpieczenia chroniącego staw kolanowy przed urazami. Poprawia ruchomość stawu i przyczynia się do zwiększenia stabilności kolana. Zlokalizowana jest w przedniej części stawu kolanowego – gdzie tworzy zaokrąglony element.  Rzepka w górnej części łączy się z kością udową poprzez staw rzepkowo-udowy. Natomiast więzadło rzepki przyczepia się do jej środkowej części i łączy ją z kością piszczelową. Tam pomaga przenosić siły z grupy mięśnia czworogłowego uda na piszczel podczas prostowania kolana.

Dzięki swojemu kształtowi i wielkości rzepka może swobodnie się poruszać w stawie, gdzie przyczynia się do poprawy wytwarzania siły mechanicznej. Pomaga w stabilizacji ruchu, dzięki czemu może on odbywać się bez poważnych skutków ubocznych. Zdrowo funkcjonujący staw kolanowy zapewnia swobodne ruchy. Podsumowując, rzepka jest małym, okrągłym elementem stawu, który przesuwa się wewnątrz kolana, aby uzyskać szerszy zakres ruchów i zwiększyć stabilność.

Na czym polega zwichnięcie rzepki?

Zwichnięcie rzepki to najczęściej następstwo urazu, który powoduje uszkodzenie połączenia stawu kolanowego. Polega na wystąpieniu przesunięcia się rzepki na boki od jej prawidłowego miejsca – bruzdy między kłykciowej. Powoduje to najczęściej bolesne objawy, uczucie przeskoczenia i ograniczenie ruchomości w stawie kolanowym. Zwichnięcie rzepki może być komplikacją po chondromalacji rzepki lub nadmiernym wysiłku fizycznym. Do diagnostyki zwichnięcia rzepki, stosowane są badanie rentgenowskie oraz rezonans magnetyczny. Jeśli w wyniku urazu nie doszło do poważnego uszkodzenia wewnątrz stawu, podejmuje się leczenie zachowawcze i utrzymuje się unieruchomienie w ortezie. Głównym celem jest powrót rzepki do jej oryginalnej pozycji, aby poprawić ruchomość stawu i uniknąć chronicznych objawów. W innym przypadku może być konieczna operacja rekonstrukcyjna.

Jakie są objawy zwichnięcia rzepki?

Zwichnięcie rzepki może być bardzo bolesne. Mówi się, że szczególnie dotkliwy jest ból rozszerzający promieniujący od uda do kostki. Uraz najczęściej prowadzi do dysfunkcji stawu z powodu zmiany pozycji rzepki. Inne charakterystyczne objawy zwichnięcia rzepki to obrzęk, zaczerwienienie, sztywność stawu, osłabienie mięśni oraz widoczna deformacja wyglądu kolana. Chory często doznaje trudności w poruszaniu się, chociaż rzadko zdarza się, aby w trakcie badania rzepka nadal była zwichnięta. Prawidłowo diagnozowany uraz może zostać wyleczony w krótkim czasie — szybsze wdrożenie leczenia oznacza lepsze wyniki i krótszy czas powrotu do normalnego funkcjonowania.

Jak skutecznie wyleczyć zwichnięcie rzepki?

Leczenie zwichnięcia rzepki, jednego z najczęstszych urazów stawu kolanowego, może być skuteczne tylko w przypadku właściwego i odpowiedniego rozpoznania tego schorzenia. Ocena zmian zachodzących w obrębie stawu kolanowego powinna być przeprowadzona przez lekarza ortopedę. Zwykle wyleczenie zwichniętej rzepki zależy od nasilenia zmian i dolegliwości bólowych.

W przypadku mniejszych urazów, takich jak delikatne przesunięcie rzepki, leki przeciwbólowe i odpoczynek wystarczą, by usunąć dolegliwości. Zdarzają się jednak przypadki mocnego przesunięcia rzepki, w których niezbędne jest powołania specjalistycznego zespołu medycznego oraz wykonania zabiegu chirurgicznego. Leczenie chirurgiczne zwichnięcia rzepki polega na ustaleniu w sposób precyzyjny pozycji elementów mechanicznych, w obrębie stawu kolanowego.

Jedna z procedur, która pozwala podczas operacji na przywrócenie normalnej funkcji stawu kolanowego to artroskopia z zastosowaniem zestawu specjalistycznych instrumentów medycznych. Warto również zaznaczyć, że pozabiegowa fizykoterapia może pomóc w szybszym odzyskaniu pełnej sprawności i poprawie jakości życia pacjenta. Zastosowanie aparatury uciskowej, w połączeniu z rehabilitacją, stanowi najskuteczniejszy sposób usuwania bólu, a także przywracania elastyczności i wytrzymałości siły w stawie kolanowym.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *