Grafika przedstawiająca wziernik we wnętrzu jelita.

Kolonoskopia – co to jest, jak wygląda, czy to boli?

Zdrowie gru 05, 2023 Brak komentarzy

Kolonoskopia to zabieg diagnostyczny, który w ostatnich latach stał się coraz bardziej popularny i coraz częściej wykonywany. Jest to badanie endoskopowe, które pozwala lekarzowi na ocenę jelita grubego i dokonanie wstępnej oceny występujących w nim chorób. W niniejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na podstawowe pytania dotyczące kolonoskopii: czym jest, jak wygląda oraz jak odczuwana jest przez pacjenta.

Czym jest kolonoskopia?

Kolonoskopia jest badaniem diagnostycznym, które pomaga wykryć nieprawidłowości w obrębie jelita grubego. Procedura polega na wprowadzeniu kolonoskopu do odcinka jelita grubego, znanego jako okrężnica i umożliwia lekarzowi obejrzenie go od wewnątrz. Podczas przesuwania urządzenia możliwa jest obserwacja wyglądu i stanu jelit, a także ewentualne wycięcie polipa lub pobranie wycinków tkanek do analizy. Badanie może wykryć zaburzenia i patologie, takie jak złośliwe i łagodne nowotwory jelita grubego, zapalenie jelita grubego, hemoroidy, wrzody i szczeliny odbytu. Ze względu na precyzyjną obserwację, warunków panujących w jelicie kolonoskopia jest często pierwszym krokiem w diagnozowaniu objawów takich jak biegunka, anemia, powracająca gorączka, ból brzucha, niedokrwistość i niestrawność. Badanie kolonoskopowe jest przeprowadzane przez odpowiednio wyszkolonego lekarza z doświadczeniem w tego typu procedurach.

Jaki jest przebieg kolonoskopii?

Kolonoskopia polega na dokładnej ocenie błony śluzowej jelita grubego, co wykorzystuje się do monitorowania i wykrywania  problemów zdrowotnych, a także patologicznych zmian. Kolejną powodem do wykonania badania jest nieprawidłowa budowa jelita grubego i występowanie zmian takich jak uchyłki ścian. Podczas kolonoskopii do jelita grubego wprowadzany jest cienki i długi elastyczny przewód zakończony kamerą.

Dzięki obrazowi wyświetlanemu w czasie rzeczywistym możliwa jest ocena stanu śluzówki. W razie konieczności lekarz może pobrać próbki tkanek do dalszych analiz histopatologicznych. Badanie trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut i choć, może być niekomfortowe, to na ogół jest dobrze tolerowane przez pacjentów. Po zakończeniu kolonoskopii pacjent powinien zostać przez chwilę w szpitalu, po czym powrócić do domu i odpocząć przez kilka godzin. Co ważne, bezpośrednio po zabiegu mogą uwalniać się gazy, które są zupełnie normalne i występują ze względu na używane w instrumenty medyczne.

Jak się przygotować do kolonoskopii?

Kolonoskopia jest metodą diagnostyczną, często stosowaną u osób zmagających się z okresowymi dolegliwościami jelitowymi. Przygotowanie do takiego badania w rzeczywistości nie jest bardzo skomplikowane. Przede wszystkim stosować dietę ubogoresztkową, która będzie wolna surowych owoców i warzyw zawierających pestki, przetworów z nich wykonanych, a także pieczywa z ziarnami. Poza tym warto zrezygnować z produktów o intensywnie czerwonym zabarwieniu, jak buraki, ponieważ mogą one utrudniać ocenę śluzówki jelita. Dzień przed badaniem należy spożywać lekkie posiłki i przyjąć konkretny środek przeczyszczający, umożliwiający lekarzowi dostęp do opróżnionego jelita grubego.

Dodatkowo powinno się odpoczywać, pić duże ilości wody i unikać napojów gazowanych. W trakcie procedury pacjent powinien zachować spokój i w razie potrzeby wykonać wskazówki lekarza dotyczące pozycji, aby uzyskać jak najdokładniejsze wyniki. Kwestię dotyczącą przyjmowania przed badaniem leków takich jak antykoagulanty, preparaty z żelazem i leki przeciwcukrzycowe należy wcześniej skonsultować z lekarzem. Warto wiedzieć, że kolonoskopia jest bardzo przydatną metodą diagnostyczną i może pomóc we wczesnym rozpoznaniu raka jelita grubego.

Czy kolonoskopia sprawia ból?

Czy kolonoskopia sprawia ból? To pytanie nurtuje wielu pacjentów i wywołuje duży stres. Warto jednak pamiętać, że kolonoskopia to bardziej nieprzyjemne niż bolesne badanie. Zazwyczaj odczuwany dyskomfort jest spowodowany wprowadzaniem sondy do jelita. Obecnie stosowana endoskopia wykorzystuje również użycie gazu do rozszerzania jelita, co również może być odczuwalne. Pacjentom może zostać udostępniona możliwość zastosowania znieczulenia miejscowego lub podania drogą dożylną środków przeciwbólowych i uspokajających. W wyjątkowych przypadkach kolonoskopia może być wykonana w znieczuleniu ogólnym.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *