Lekarz wykonujący USG Dopplera na brzuchu ciężarnej kobiety.

Badanie Doppler – co to takiego?

Medycyna wrz 05, 2023 Brak komentarzy

Badanie Dopplera to obecnie jedna z najbardziej popularnych metod diagnostycznych stosowanych w medycynie. Pozwala na bezbolesne i bezpieczne wykrycie wielu niepokojących objawów. Czym jest to badanie, jak przebiega i jakie jest jego przeznaczenie? Tego wszystkiego dowiesz się w dalszej części artykułu.

Czym jest badanie USG Doppler?

USG Doppler to skrót od ultrasonografii Dopplera — popularnego badania diagnostycznego, które wykorzystuje ultradźwięki do odczytu prędkości i kierunku krwi płynącej przez naczynia oraz serce. W obecnych czasach znajduje ono zastosowanie w różnych dziedzinach medycyny, od diagnozowania chorób serca po określanie nieprawidłowości w przebiegu ciąży. Nie jest ono jednak jednoznaczne z tradycyjnym USG; można powiedzieć, że Doppler to rodzaj pomocniczego obrazowania medycznego, wykorzystywanego do wykrywania konkretnych cech, poszukiwanych przez specjalistę.

Jakie są wskazania do badania USG Doppler?

USG Doppler znajduje zastosowanie w diagnozowaniu, monitorowaniu i leczeniu wielu chorób serca oraz naczyń krwionośnych. Jest to między innymi wykorzystywane do: zdiagnozowania zwężenia tętnic lub żył, zakrzepów, w tym zakrzepicy żył głębokich, tętniaków, urazów naczyń krwionośnych, przewlekłej niewydolności żylnej, nasilenia naczyniowych zmian miażdżycowych i wielu innych nieprawidłowości układu krwionośnego.

Jak się przygotować do badania dopplerowskiego?

Jak w każdym innym przypadku, zaleca się, aby przed badaniem był przeprowadzony wywiad z pacjentem. Należy poinformować lekarza o poprzednich procedurach medycznych i przyjmowanych lekach. Samo badanie zazwyczaj badanie nie wymaga wcześniejszych przygotowań pacjenta. Wskazany jest luźny strój, który ułatwi odsłonięcie wybranego obszaru ciała. W przypadku Dopplera tętnic nerkowych lub aorty brzusznej w dniu poprzedzającym badanie obowiązuje dieta lekkostrawna. W tym wypadku przed badaniem lekarz udzieli szczegółowych informacji.

Czy Doppler USG jest bezpieczny?

Doppler USG jest bezpieczny i nie ma konkretnych przeciwwskazań do jego wykonania. Może być wykonywany również u kobiet w ciąży. Ze względu na bezpośredni kontakt ze skórą, tolerancja pacjenta przy wykonywaniu badania może być ograniczona w obszarach zapalenia lub infekcji. Szczegółowe informacji może udzielić lekarz wykonujący badanie.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *