Zbliżenie na ruchomy stół i pierścień tomografu.

Jak wygląda tomografia komputerowa?

Medycyna lis 28, 2023 Brak komentarzy

Tomografia komputerowa (CT) to jedna z najczęściej wykonywanych procedur diagnostycznych współczesnej medycyny. Pozwala ona na uzyskanie szczegółowych obrazów wewnętrznych struktur ciała bez konieczności otwierania go chirurgicznie. W niniejszym artykule omówimy, jak wygląda tomografia komputerowa, na czym polega jej wykonanie oraz jakie korzyści może przynieść pacjentom.

Czym jest tomografia komputerowa?

Tomografia komputerowa (ang. computed tomography, CT skaning) jest specyficzną techniką medyczną, która wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie do wykonania obrazów w trzech wymiarach. Metoda ta wielokrotnie jest  wykorzystywana w badaniach diagnostycznych do rozpoznania zmian związanych zarówno z narządami wewnętrznymi, jak i z kośćmi. Przy pomocy tomografii komputerowej możliwe jest wykrywanie zmian, takich jak guzy, narośle i ubytki tkanki.

Lekarze wykorzystujący tomografię mogą wykonywać ją w szpitalach, gabinetach oraz w innych miejscach opieki medycznej. Umożliwia ona śledzenie przebiegu wielu chorób, w tym nowotworów, stanów zapalnych, chorób układu krążenia oraz zmian w mózgu. Obraz, wykonany jest za pomocą specjalistycznego urządzenia, w którym  źródło promieniowania i detektor, są ruchome i obracają się wokół ciała pacjenta. Dzięki temu powstaje wiele tysięcy ujęć, które są źródłem szczegółowych  informacji diagnostycznych.

Najważniejszą rzeczą, jaką umożliwia tomografia komputerowa, jest możliwość przeprowadzania celowanych działań terapeutycznych, które pozwalają dokładnie monitorować postępy i wyniki leczenia. Technologia ta jest bezpieczna i obecnie szeroko stosowana.

Kiedy wykonać tomografię komputerową?

Tomografia komputerowa (TC) jest rodzajem badania rentgenowskiego, które pozwala stworzyć trójwymiarowy obraz tkanek, organów lub narządów wewnętrznych. Badanie takie jest szczególnie pomocne w diagnozowaniu chorób układu krążenia, anatomii kości i narządów wewnętrznych, a także w leczeniu wielu schorzeń. Często wykonuje się ją jako część skomplikowanych diagnostycznych procedur lub dla monitorowania rozwoju wielu poważnych chorób. W przypadku nowotworu umożliwia w określenie rozmiaru i lokalizacji guza oraz jego położenia w odniesieniu do innych narządów.

Dodatkowo badanie tomografem komputerowym często jest wykorzystywane przy urazach, chorobach serca lub chorobach neurologicznych. Pomaga ocenić sprzeczne wyniki innych metod diagnozowania i leczenia. Przed wykonaniem tomografii komputerowej lekarz może wymagać, aby pacjent przyjął środek kontrastujący w celu zwiększenia wartości diagnostycznej obrazu. Środki te służą do lepszego uwidocznienia jednego lub większej ilości bardzo czułych struktur, takich jak kości i narządy w ciele pacjenta.

Jak się przygotować do tomografii?

Tomografia to badanie, które pozwala lekarzom ocenić strukturę i stan wewnętrznych narządów oraz tkanek. Aby mieć prawidłowy wynik badania, należy dobrze się do niego przygotować. Przede wszystkim konieczne jest wykonanie wszystkich zaleceń lekarza dotyczących zmiany przyjmowanych leków lub środków, które mogą mieć wpływ na wynik badania. Pacjenci mają również prawo do wiedzy na temat wszelkich ewentualnych skutków ubocznych, podczas tomografii – ważne jest, aby o tym porozmawiać z lekarzem przed badaniem. Pamiętaj, że pacjent powinien położyć się na stole tomograficznym i utrzymywać zaleconą pozycję w bezruchu, aby uzyskać jak najdokładniejsze wyniki. Badanie wygląda na trwające krótką chwilę, ale w rzeczywistości trwa od 10 do 20 minut; ważne jest, aby pacjent zachował spokój i był cierpliwy, aby otrzymać najlepszy wynik.

Tomografia komputerowa a rezonans magnetyczny

Tomografia komputerowa (CT) i rezonans magnetyczny (MRI) to dwa najbardziej powszechne techniki diagnostyczne wykorzystywane w medycynie dla potrzeb diagnostycznych. Te dwa techniki można ze sobą łączyć w wykonywaniu skomplikowanych obrazowych badań. Podstawową różnicą między tomografią komputerową i rezonansem magnetycznym jest to, że podczas tomografii komputerowej pacjent jest naświetlany rentgenem, podczas gdy w MRI wykorzystuje się zmienne pole magnetyczne.

CT jest zwykle szybka i daje dobre wyniki w porównaniu do długim badaniem MRI, co czyni ją najczęstszą procedurą dla powszechnych problemów o trudnej do stwierdzenia etiologi, takich jak bóle głowy czy bóle kręgosłupa. Oba typy skaningów są również używane do diagnostyki i leczenia chorób onkologicznych, takich jak nowotwory jelita grubego lub raka piersi. MRI może być skuteczne w leczeniu i monitorowaniu wielu problemów, w tym problemów związanych z układem nerwowym, zmian w stawach i tkankach miękkich oraz bólu. Należy jednak pamiętać, że CT i MRI służą przede wszystkim do diagnostyki, a ich wyniki służą specjaliście do wyciągania wniosków.

 

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *