Zdjęcia rentgenowskie to jeden z najczęściej wykorzystywanych i wyjątkowo skutecznych narzędzi diagnostycznych w medycynie. Co więcej, mogą one służyć nie tylko do określania możliwego zagrożenia zdrowia pacjenta, ale także do monitorowania przebiegu i leczenia chorób. W tym artykule podzielimy się z Wami najważniejszymi informacjami na temat zdjęć rentgenowskich oraz wyjaśnimy, jak są wykonywane.
Po co się robi zdjęcie rentgenowskie?
Zdjęcie rentgenowskie jest szybkim i skutecznym badaniem diagnostycznym, które zapewnia wiarygodne wyniki dotyczące zdrowia pacjenta. Często wykorzystywane jest do identyfikacji urazów związanych z kośćmi lub stawami. Może być stosowane do wykrywania i leczenia złamania kości, urazów czaszki, stanów zapalnych i różnego rodzaju uszkodzenia tkanek. Oprócz badania układu kostnego wykonuje się także zdjęcia jamy brzusznej lub zatok. Zdjęcie rentgenowskie nie jest tożsame z prześwietleniem RTG, które jest dłuższym badaniem.
Jak się przygotować do zdjęcia rentgenowskiego?
Wykonanie zdjęcia rentgenowskiego odbywa się zwykle na podstawie skierowania wystawionego przez lekarza prowadzącego pacjenta. Jest bezbolesne, ale ważne jest, aby przygotować się do niego jak najlepiej. Ubranie, w którym chcesz wykonać zdjęcie, musi być luźne i miękkie, bez elementów metalowych. Zaleca się też zdjąć wszelkiego rodzaju biżuterię. Szczegółowych informacji dotyczących przygotowania do badania udziela zwykle lekarz kierujący.
Czy zdjęcie rentgenowskie jest bezpieczne?
Zdjęcia rentgenowskie, ogólnie rzecz biorąc, są uznawane za bezpieczne i nie pociągają za sobą żadnych skutków ubocznych. Nadrzędnym celem lekarzy i techników medycznych jest ograniczenie dawki promieniowania rentgenowskiego, jakie jest niezbędne do uzyskania wiarygodnych wyników testu. Promieniowanie rentgenowskie może jednak uszkodzić płód. Z tego powodu kobiety powinny poinformować o ewentualnej ciąży lub o podejrzeniu ciąży.
Brak komentarzy