Podświetlona na niebiesko struktura DNA pod lupą

Czym są badania genetyczne?

Medycyna lip 11, 2023 Brak komentarzy

Badania genetyczne to jedna z najbardziej perspektywicznych dziedzin współczesnej medycyny. Ich celem jest identyfikacja zmian (mutacji) w genach, które mogą powodować lub zwiększać ryzyko niektórych chorób. Badania te pozwalają, na wczesne podjecie działań profilaktycznych, a także wykrywanie i diagnozowanie wielu chorób. W niniejszym artykule postaramy się przybliżyć, czym są badania genetyczne i jakie są ich zastosowania w medycynie.

Po co wykonuje się badania genetyczne?

Badania genetyczne są wykonywane w celu wykrywania różnych rodzajów schorzeń. Pozwalają też na monitorowanie i leczenie chorób genetycznych w niektórych przypadkach już w łonie matki. Badania genetyczne mogą również pomóc w rozpoznawaniu chorób, takich jak rak i Alzheimer, u dorosłych. Mogą także pomóc rodzinom w dokonywaniu ważnych decyzji o posiadaniu potomstwa.

Jak działają badania genetyczne?

Badanie genetyczne polega na wyizolowaniu i badaniu DNA pochodzącego z komórek u danej osoby. Analiza DNA może odkryć zaburzenia lub choroby, które są skutkiem mutacji genów. Może to pomóc w zidentyfikowaniu zmian, które budzą wątpliwości, w tym tych związanych z rakiem. Testy DNA mogą również być używane do identyfikacji zwłok lub ustalenia ojcostwa, czego przykładem są badania w Instytutach Genetyki Sądowej.

Jak się przygotować na badania genetyczne?

Jeśli lekarz rozważa wykonanie badania genetycznego, powinien wyjaśnić wszelkie pytania, które mogą dotyczyć procedur i celu analizy. Następnie przeprowadzana jest rozmowa z lekarzem lub doradcą genetycznym o osobistej i rodzinnej historii medycznej. Przed jej odbyciem należy zebrać niezbędne informacje od członków rodziny. Wyniki testu genetycznego powinny być interpretowane tylko przez wykwalifikowanego specjalistę w dziedzinie genetyki.

Ile kosztują badania genetyczne?

Koszt badania genetycznego zależy od tego, którego typu test jest wykonywany. Podczas gdy wiele badań przesiewowych jest refundowanych, wykonywane prywatnie testy chorób genetycznych mogą kosztować od kilkuset do kilku tysięcy złotych. znacznie droższe. W przypadkach raka jajnika lub piersi, kiedy istnieje podwyższone ryzyko wystąpienia choroby, lekarz także może skierować na refundowane badanie.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *