Każdy, kto pamięta czasy przynajmniej sprzed dwudziestu czy trzydziestu lat doskonale zdaje sobie sprawę również z tego, jak wielki postęp poczyniła nasza nauka oraz technika. Oczywiście włączamy w to również medycyna. Przez ostatnie kilkadziesiąt, czy też nawet kilkanaście lat ta dziedzina wiedzy poczyniła olbrzymie postępy w przeróżnych kwestiach.

Wystarczy przypomnieć sobie, jak trudny jeszcze niedawno był dostęp do jakichkolwiek badań diagnostycznych. Zapisanie się na jakiekolwiek badanie poza zdjęciem rentgenowskim graniczyło niemalże z cudem, nie wspominając już o jakichkolwiek trudniejszych zabiegach chirurgicznych – lekarze pomimo wielu dobrych chęci po prostu nie posiadali w tamtych czasach wiedzy oraz metod diagnostycznych, koniecznych do wyleczenia różnego rodzaju schorzeń, które dziś bardzo często leczone są jednym, niedługim pobytem w szpitalu albo też po prostu podaniem odpowiednich leków. Nie stanowią również najmniejszego problemu nawet najtrudniejsze zabiegi chirurgiczne, o których niejednokrotnie mogły tylko pomarzyć nasze mamy czy też babcie.

Dawniej nawet zabieg tak prosty, jak operacja haluksa stanowił ogromny problem. Operacja stopy, która dziś wykonywana jest niemalże na skalę masową potrafiła okaleczyć człowieka, dlatego wiele osób ze strachu nie decydowało się na ten zabieg. A co dopiero na zabiegi trudniejsze, takie jak na przykład operacja kręgosłupa! Dziś doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że pomimo iż są to operacje trudne oraz wymagające od chirurgów dużego doświadczenia, zręczności oraz jeszcze większej wiedzy, to absolutnie nie są to zabiegi niemożliwe.

Podobnie jak zabiegi, takie jak endoproteza kolana, lub też wymiana jakiegokolwiek innego stawu, na przykład stawu biodrowego. Wystarczy, że poprzedzimy ją badaniem, jakim jest artroskopia kolan bądź też jakiegoś innego stawu, który planujemy operować i podpiszemy odpowiednie formularze.

Medycyna posunęła się do przodu w niesamowitym stopniu i nic nie wskazuje, że postęp ten ma ustać.