Chory leżący na łóżku szpitalnym

Opieka paliatywna – co to takiego?

Medycyna maj 09, 2023 Brak komentarzy

Medycyna wciąż się rozwija, a nowe metody leczenia pozwalają nam na coraz skuteczniejszą walkę z wieloma ciężkimi chorobami. Jednak jeśli leczenie nie może już poprawić stanu pacjenta, a choroba jest nieuleczalna, możemy być uprawnieni do skorzystania z opieki paliatywnej. Na czym polega i dlaczego warto z niej skorzystać? W jaki sposób może pomóc pacjentowi? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na podstawowe pytania dotyczące tego rodzaju opieki.

Czym jest opieka paliatywna?

Opieka paliatywna to dział medycyny zajmujący się zapewnianiem wsparcia dla pacjentów z chorobami somatycznymi w stadium terminalnym. Opieka paliatywna pomaga pacjentom i ich rodzinom cieszyć się możliwie najlepszą jakością życia, mimo ciężkiej choroby. Jej głównymi celami są leczenie bólu, wsparcie psychologiczne, pomoc rodzinie lub opiekunom, dostarczanie rzetelnych informacji na temat choroby oraz zapewnienie świadczeń, które odpowiadają indywidualnym potrzebom pacjentów.

Jakie są zasady opieki paliatywnej?

Biorąc pod uwagę aspekty formalne, opieka paliatywna nie jest obowiązkowa i musi być świadczona tylko na wyraźne życzenie pacjenta albo jego rodziny. Ze względu na jej szczególny charakter, wszelkie działania powinny być skoncentrowana na pacjencie i jego dobrostanie, a nie na samym przebiegu choroby. Co za tym idzie, wsparcie dla chorego musi być także wielopoziomowe i zintegrowane z różnymi aspektami leczenia i wsparcia psychologicznego. Medycyna paliatywna z założenia obejmuje wyłącznie świadczenia wysokiej jakości i zapewniane przez profesjonalny i doświadczony personel.

Na czym polega opieka paliatywna w domu?

Opieka paliatywna w domu to sposób na to, aby pacjenci i ich rodziny mogli pozostać w komfortowych warunkach domowych. Obejmuje opiekę medyczną, zarządzanie bólem, wsparcie psychologiczne i duchowe przy jednoczesnym prowadzeniu formalnej dokumentacji medycznej. Z tego powodu może być bardzo przydatnym, wartościowym dla pacjenta uzupełnieniem opieki w placówkach państwowych.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *