Medycyna estetyczna to jedna z najszybciej rozwijających się dziedzin medycyny. Zarówno zabiegi odmładzające, jak i leczące defekty skóry odpowiadają na potrzeby osób chcących wyglądać młodziej i atrakcyjniej. W tym artykule omówimy najważniejsze fakty dotyczące medycyny estetycznej, które pomogą świadomie podjeść do oferowanych usług.
Co to jest medycyna estetyczna?
Medycyna estetyczna to dziedzina medycyny, która ma na celu poprawę wyglądu i przeciwdziałanie oznakom starzenia się, w tym głównie zmarszczkom i przebarwieniom. W ostatnich latach stała się popularna, jako alternatywa dla droższych i często bardziej inwazyjnych procedur operacyjnych. Medycyna estetyczna dąży do poprawy wyglądu pacjenta poprzez łagodniejsze zabiegi, które są jednocześnie tańsze i mniej ryzykowne.
Jak powstała medycyna estetyczna?
Historia zabiegów poprawiających urodę się czasów starożytnych Egipcjan, którzy używali olejów zwierzęcych, soli i kwaśnego mleka, aby poprawić wygląd skóry. Koncepcja medycyny estetycznej może być uważana za pionierską dziedzinę chirurgii plastycznej. Podstawy techniczne wielu zabiegów zostały zapoczątkowane ponad sto lat temu i ewoluowały do współczesnych standardów. Jako jeden z pierwszych, w 1871 roku Tilbury Fox opisał zastosowanie 20% fenolu w celu rozjaśnienia skóry, co stało się pierwszym peelingiem chemicznym.
Jakie są najpopularniejsze zabiegi estetycznej?
Zabiegi estetyczne obejmują zarówno zabiegi niechirurgiczne, jak i chirurgiczne. Do najbardziej popularnych niechirurgicznych zabiegów estetycznych należą iniekcje toksyny botulinowej lub wypełniaczy, laserowe usuwanie zmarszczek, mikrodermabrazja i peelingi chemiczne na twarz. Chirurgia estetyczna obejmuje zabiegi takie jak: powiększanie ust, przeszczep tłuszczu, liposukcja i lifting brzucha.
Czy medycyna estetyczna jest bezpieczna?
Ogólnie rzecz biorąc, zabiegi medycyny estetycznej wykonywane z zachowaniem dobrych praktyk lekarskich są bezpieczne. Muszą być wykonane przy zachowaniu środków ostrożności, aby minimalizować ryzyko skutków ubocznych i wszelkich nieprzewidzianych sytuacji. Każdy lekarz, który oferuje tego rodzaju zabiegi, powinien trzymać się sprawdzonych technik i przestrzegać poprawności wykonywania zabiegów. Pacjent natomiast powinien wybierać swojego lekarza rozważnie, a także powinien dążyć do uzyskania wyczerpujących informacji na temat danej procedury oraz oczekiwać od lekarza pełnej informacji, zanim zdecyduje się na zabieg.
Brak komentarzy