Rys elektrokardiogramu i trójwymiarowe serduszko w tle.

Echo serca – najważniejsze informacje

Medycyna wrz 12, 2023 Brak komentarzy

Echo serca to jedno z najważniejszych narzędzi diagnostycznych wykorzystywanych w medycynie. Jest to szybkie i bezpieczne badanie, które pozwala lekarzowi przyjrzeć się pracy naszego serca. W tym artykule postaramy się przybliżyć najważniejsze informacje na ten temat. Przedstawimy, w jaki sposób wykorzystywane jest ECHO serca i jak może ono pomóc w rozpoznaniu chorób serca.

Co to jest echo serca?

Echo serca, inaczej nazywane echokardiografią (ECHO), jest techniką diagnostyczną wykorzystywaną do oceny stanu funkcjonalnego i anatomii serca. Urządzenie wykorzystuje wysokiej częstotliwości ultradźwięki, które służą do tworzenia obrazu serca. Technika echo pozwala lekarzom na diagnostykę i monitorowanie wad serca, niewydolności serca, guzów oraz wielu innych schorzeń. Ponadto może pomóc wyjaśnić niektóre nieprawidłowości osłuchowe oraz postawić diagnozę.

Jak wygląda echo serca?

Aby przeprowadzić badanie serca, pacjent musi  leżeć na lewym boku, z lewą ręką uniesioną do góry i ułożoną za głową, Lekarz przeciąga głowicę ultradźwiękową za pomocą żelu na skórze pacjenta, aby uzyskać lepszą ostrość i dokładność obrazu. Głowica wysyła ultradźwięki przez skórę badanego pacjenta, które odbijają się od struktur serca i po powrocie są rejestrowane. Obrazy są przekazywane do monitora, na którym lekarz może je ocenić. Badanie trwa średnio 15-25 minut.

Co pokazuje echo serca?

Echo serca może pomóc określić przyczynę duszności, bóli w klatce piersiowej, i zawrotów głowy. Technika jest podstawą w ocenie wielkości i prawidłowości struktur w sercu, a także w wykryciu wad wrodzonych i wielu patologii. Badanie przekazuje lekarzowi  wiele cennych informacji, dzięki którym może określić typ, lokalizację i nasilenie problemu sercowego.

Czy echo serca jest bezpieczne?

Echo serca u wszystkich pacjentów jest bezpieczne, jest to w pełni bezinwazyjny zabieg. Nie ma skutków ubocznych związanych z użyciem technik echo, oprócz ewentualnego nietrwałego śladu na skórze po miejscu, gdzie była przeciągana głowica ultradźwiękowa.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *