Badanie nuklearne jest nowoczesnym narzędziem diagnostycznym, które pozwala lekarzom uzyskać szczegółowe informacje o stanie zdrowia pacjenta. Wykorzystuje się w nim radioizotopy, które są śledzone przez specjalne detektory. Umożliwia to ocenę funkcji organizmu oraz skuteczniejsze diagnozowanie i leczenia chorób. W tym artykule spróbujemy nakreślić zalety i wady medycyny nuklearnej oraz przybliżyć sposób wykonywania badań.
Co to jest badanie nuklearne?
Badanie nuklearne (inaczej scyntygrafia) to badanie diagnostyczne, w którym wykorzystuje się radiofarmaceutyki, aby wykonać obrazy wykorzystywane do rozpoznawania i leczenia chorób. Przy jego wykorzystaniu, lekarze mogą rozpoznawać choroby, śledzić ich postęp.
W jakim celu przeprowadza się scyntygrafię?
Scyntygrafia służy do monitorowania drogi i pomiaru stężenia radioizotopów wprowadzonych do organizmu. Wykorzystuje się najczęściej technet 99m, jod 131, tal 201 i gal 67. Te promieniotwórcze cząsteczki, emitują promieniowanie gamma, które rozpoznają specjalnie zaprojektowane kamery. Dzięki nim możliwe jest obrazowanie narządów i diagnostyka chorób. Radioizotopy są używane do między innymi do badania chorób nowotworowych, otępiennych, a także związanych z trzustką, sercem i układem kostnym.
Jak się przygotować do scyntygrafii?
Przygotowania przed wykonaniem scyntygrafii zależą od rodzaju wykonywanego badania. Lekarz może zalecić, aby być czczo lub wstrzymać się od przyjmowania leków. Zazwyczaj zaleca się też, aby zabrać ze sobą butelkę wody. Po badaniu pacjent przez kilka godzin musi przestrzegać określonych zasad przekazywanych przez lekarza prowadzącego.
Ile trwa i ile kosztuje scyntygrafia?
Czas trwania scyntygrafia zależy od badanego narządu i wynosi zazwyczaj od kilkunastu minut do kilku godzin. Koszt scyntygrafii zależy od lokalizacji, typu badania i miejsca, w którym jest ono wykonywane. Koszt może się wahać od 100 do 3 000 złotych. W niektórych przypadkach badanie może być refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Brak komentarzy