Małe czerwone serduszko z ilustracją elektrokardiogramu leżące przy stetoskopie.

Badanie EKG – co warto o nim wiedzieć?

Medycyna sie 29, 2023 Brak komentarzy

Badanie EKG jest od wielu lat stosowane w celu wykrywania różnych chorób serca. Pozwala lekarzom ocenić jego stan i zaobserwować ewentualne nieprawidłowości w funkcjonowaniu. W tym artykule przyjrzymy się bliżej badaniu EKG i przedstawimy podstawowe informacje o tym, na czym polega oraz jakie korzyści może przynieść.

Co to jest badanie EKG?

Elektrokardiografia (EKG) jest metodą diagnostyczną, która rejestruje aktywność elektryczną serca. Jest bardzo czułym testem, który umożliwia lekarzom wykrycie wielu różnych stanów patologicznych, w tym zaburzeń rytmu, niedokrwienia oraz wielu wad anatomicznych serca. Badanie EKG jest bezbolesne i polega na rozmieszczeniu na klatce piersiowej  i na kończynach pacjenta elektrod, które są podłączone do specjalnego monitora. Podczas badania EKG, wysyłane przez serce impulsy elektryczne są rejestrowane i wyświetlane na ekranie monitora, dając lekarzowi informacje na temat aktywności serca.

W jakim celu wykonuje się badanie EKG?

Badanie EKG jest stosowane do monitorowania pacjentów z  miażdżycą, chorobą niedokrwienną serca, zaburzeniami rytmu serca i podejrzeniem dławicy piersiowej. Dodatkowo może być używane do sprawdzania efektywności leczenia, w tym stosowania leków, stymulacji serca lub innych procedur, których celem jest regulowanie aktywności elektrycznej serca. Wykonanie EKG może również pomóc w wykryciu wad wrodzonych serca u dorosłych i dzieci dziecka. Ponadto test EKG jest często stosowany jako część rutynowego badania przed operacją.

Jakie są wskazania do badania EKG?

Głównym wskazaniem do wykonania EKG jest podejrzenie zaburzeń rytmu, choroby układu sercowo-naczyniowego lub występowanie innych objawów, które mogą świadczyć o problemach z sercem. Można je również wykonać u pacjenta, który zgłasza utrzymujący się ból w klatce piersiowej lub który ma podwyższone ryzyko zaburzeń związanych z sercem ze względu na czynniki takie jak: otyłość, palenie papierosów czy cukrzyca. Badania te są również często wykonywane u osób powyżej 40 roku życia z podejrzeniem zaburzeń układu krążenia.

Czy badanie EKG jest bezpieczne?

Sama procedura testu EKG jest całkowicie bezpieczna i nie naraża pacjenta na żaden rodzaj promieniowania. Nie wymaga też używania znaczników i środków farmakologicznych. Jeśli pacjent ma bujne owłosienie klatki piersiowej, należy zgolić je przed badaniem, aby ułatwić pracę elektrod. EKG stanowi tylko element diagnostyki lekarskiej, dlatego bardzo ważne jest przeprowadzenie wywiadu, który pomoże właściwie ocenić stan serca.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *