Duży paluch stopniowo zagina się w stawie śródstopno- palcowym, kierując się czubkiem ku pozostałym palcom, natomiast jego podstawa czyli głowa pierwszej kości śródstopia stopniowo odchyla się w kierunku przeciwnym. Wynikiem tego procesu jest poszerzenie śródstopia oraz powstanie widocznego i bolesnego uwypuklenia na głowie pierwszej kości śródstopia.

Operacja haluksa

Operacja haluksa

Nazywa się to ”halluks valgus” i nazwa ta precyzyjnie opisuje jego deformację, polegająca na odchyleniu na zewnątrz od linii środkowej ciała. W Polsce jest nas już bez mała półtora miliona, którzy współistniejemy z nim na co dzień. Jedni z nas odczuwają tę przypadłość bardziej boleśnie niż inni, ale dokucza wszystkim. I wcale nie brzmi optymistycznie medyczna opinia, że w obrębie stopy i stawu skokowego choroba zwyrodnieniowe może dotknąć każdego stawu.

W niełatwej koegzystencji z koślawym paluchem, doraźnie mogą przynieść ulgę masaże, kąpiele, środki przeciwbólowe i ćwiczenia. Przy czym należy tu bardzo dobitnie zaakcentować słowo „doraźnie”. Bo właśnie oddaje ono istotę sprawy, a praktyka w sposób bezwzględny weryfikuje różne medyczne teorie. Temu zwyrodnieniu można i należy – we wszelkie dostępne sposoby zapobiegać. Operacja haluksa jest w tym przypadku ostatecznością.

Aby skutecznie wyleczyć to uciążliwe zwyrodnienie może tylko przeprowadzona przez chirurga – specjalistę operacja haluksa. Wykonana po mistrzowsku, ponieważ stopa jest organem niezwykle skomplikowanym zarówno jeśli chodzi o strukturę jak i funkcję. Stopy spełniają arcyważna rolę amortyzacyjną i są jednym z najistotniejszych składowych naszego układu lokomocyjnego. A jeżeli któryś z elementów nie pracuje właściwie, bardzo duże siły absorbowane w czasie sportowych lub nawet codziennych aktywności powodują powstawanie przeciążeń, wpływając na zdrowie stopy, stawu skokowego, stawu kolanowego i dolnego odcinka kręgosłupa.

W czasie chodzenia lub biegania stopa musi sprostać wielu wymaganiom stawianym przez zmieniające się warunki biomechaniczne. Oznacza to konieczność jednoczesnego wykazania się elastycznością, aby zagwarantować dobre amortyzowanie obciążeń, a zarazem odpowiednią sztywnością, by możliwym było utrzymanie równowagi oraz wydajne i bezpieczne przetaczanie. Jeśli mięśnie nie stabilizują stopy odpowiednio, lub krzywizny stopy są zaburzone czy zniekształcone, inne stawy jak kolano czy biodro muszą kompensować powstałe w stopie ograniczenia.

Takie kompensacje w połączeniu z dużym obciążeniem jak nieodpowiednie obuwie czy wyczerpujące ćwiczenia, mogą powodować kontuzje przeciążeniowe w obrębie stawów, więzadeł, mięśni czy ścięgien. Prawidłowo ustawiona i zdrowa stopa stanowi gwarancję przywrócenie optymalnych warunków biomechanicznych, umożliwiając fizjologiczne rozłożenie obciążenia na poszczególne struktury łańcucha kinematycznego.

Koślawy paluch permanentnie wpisuje się na niechlubną listę różnych deformacji stopy. Haluksy najczęściej dotykają kobiet, przyczyniając się nie tylko do występowania dolegliwości bólowych, ale upośledzenia codziennego funkcjonowania na skutek zaburzenia chodu. Jednak, jak się okazuje, przyczyny ich występowania w dużej mierze są związane z naszym sposobem życia oraz nawykami. Deformacje lekkiego stopnia nadają się do leczenia fizykalnego (kąpiele solankowe, okłady, ćwiczenia czynne i bierne polegające na zginaniu podeszwowym i odwodzeniu palucha).

Duże odkształcenie absolutnie wymaga operacji haluksa. Zaniedbana choroba może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak stany zapalne i zmiany zwyrodnieniowe innych stawów (np. kolan, kręgosłupa, bioder).

Operacja haluksaArkadiusz Ryskahttp://aglo.pl/operacja-haluksa/http://aglo.pl/feed/Nowinki5