Chyba nie ma wśród nas osób, które do lekarza chadzają z przyjemnością. Oczywiście nie mówimy tutaj o sytuacji, kiedy do gabinetu lekarskiego wybieramy się tylko po to, żeby poprawić coś w swoim wyglądzie, na przykład skorygować odstające uszy albo powiększyć sobie biust. Do takich wizyt zazwyczaj nikt nas nie zmusza ani nikt nie namawia – idziemy tam z własnej woli i w każdej chwili możemy zrezygnować z pomysłu dotyczącego wykonania jakichkolwiek poprawek w naszym wyglądzie.

Do lekarzy, którzy mogą potencjalnie zdiagnozować u nas poważną chorobę, wymagającą długotrwałego leczenia, niejednokrotnie operacyjnego, chodzimy bez entuzjazmu. Niesłusznie. Powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, jak duże szczęście mamy, mogąc uczęszczać do gabinetów lekarskich w dzisiejszych czasach. Czasach, kiedy każda operacja kręgosłupa przeprowadzana jest praktycznie bez komplikacji, a zabiegi takie jak operacja haluksa są na tyle popularne, że codziennie odbywają się ich dziesiątki tysięcy. Wiadomo, że wizyta u lekarza to nic przyjemnego, jednak pamiętajmy, aby ich nie unikać.

Przykładowo, jeżeli zaobserwujemy deformację naszych stóp, popularnie zwaną haluksem, warto abyśmy jak najszybciej zasięgnęli porady lekarza, który prawdopodobnie zaproponuje nam zabieg. W dzisiejszych czasach ta operacja stopy wiąże się z pomijalnym wręcz ryzykiem, a jedyne, na co musimy być przygotowani to początkowy dyskomfort, w okresie bezpośrednio po zabiegu. Kiedy jednak okres rekonwalescencji dobiegnie końca, z pewnością docenimy to, co zadziało się na stole operacyjnym.

Podobnie jest z zabiegami przeprowadzanymi u osób starszych, które mają jeszcze mniejsze zaufanie do służby medycznej. A przecież zabiegi takie jak endoproteza kolana powstały tylko i wyłącznie z myślą o poprawie jakości ich życia! Wystarczy, że przeprowadzi się badanie takie jak artroskopia kolan czy też innego stawu, który planujemy wymienić i można kłaść się na stół operacyjny. A niedługo po operacji cieszyć się samodzielnym, bezbolesnym chodem.