W stwierdzeniu, że „diabeł tkwi w szczegółach” jest sporo racji, zwłaszcza jeżeli mówimy o wnętrzach. Dodatki, nie tylko ozdabiają wnętrze, ale odpowiednio dobrane, tworzą jego klimat. To one świadczą o tym czy dana przestrzeń będzie urokliwa, przytulna, dystyngowana, czy też zimna i niedostępna.

pokój

Fot. Flickr.com CC seier+seier

Styl skandynawski wyróżnia się minimalizmem form oraz kolorów. Dominują tutaj jasne barwy, który przywodzą na myśl północne krajobrazy: biel, szarość i beż, a także naturalne materiały. We wnętrzach nie powinno więc zabraknąć drewnianych podłóg, stołów oraz kamiennych blatów. Mieszkańcy Skandynawii nad wygląd cenią sobie praktyczność i funkcjonalność, także każdy element wnętrza nie powinien zabierać niepotrzebnie przestrzeni. Podobnie zresztą sprawa się ma z dodatkami do skandynawskiego wnętrza, powinny one być zrobione z naturalnych materiałów, a przede wszystkim nie zdominować przestrzeni.

Rozjaśnij przestrzeń z pomocą światła świec

We wnętrzach zaprojektowanych w stylu skandynawskim nie ma miejsca na ciężkie zasłony czy kotary. Dzienne światło powinno mieć swobodny dostęp, dlatego mieszkańcy północy często rezygnują z firan, na rzecz praktycznych rolet. Jednak jak rozświetlić swoje wnętrze po zapadnięciu zmroku? Oczywiście można wykorzystać do tego lampy wykonane z metalu, drewna lub szkła, które doskonale oświetlą pomieszczenie. Jednak jasne światło nie zawsze jest pożądane zwłaszcza w czasie romantycznej kolacji we dwoje. Właśnie dlatego warto pokusić się o zakup kilku świeczników oraz świec.

Powstaje tutaj pytanie jak dobrać świecznik do skandynawskiego wnętrza?

Należy szukać świeczników wykonanych z naturalnych materiałów takich jak drewno, metal czy ceramika. Powinny one być proste i minimalistyczne, co nie oznacza nudne. Styl skandynawski nie wymusza bowiem na dodatkach odpowiedniej kolorystyki, jeżeli więc podobają Ci się czerwone, metalowe świeczniki to nic nie stoi na przeszkodzie by takie właśnie kupić. Pamiętaj jednak by kolorowe dodatki nie zdominowały przestrzeni (więcej tutaj: http://art-strefa.pl/swieczniki-skandynawskie.php)

Ważne jest również to by postawić na spójność aranżacji. Nie stawiaj obok siebie dodatków o różnej fakturze czy podobnej kolorystyce, bo w ten sposób uzyskasz wyłącznie efekt „jednobarwnych plam w swoich wnętrzu”. Kieruj się tutaj maksymą „mniej znaczy więcej” nic tak bowiem nie psuje skandynawskiego stylu jak nadmiar elementów w przestrzeni. Najważniejsze aby przy wyborze dodatków kierować się przede wszystkim swoim gustem i smakiem. Ostatecznie to właśnie Ty będziesz w nim spędzał najwięcej czasu, więc musisz się czuć w takim wnętrzu komfortowo.